Koncert oratoryjny podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie
III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Te Deum Krzysztofa Pendereckiego są w programie Koncertu nadzwyczajnego, oratoryjnego, który odbędzie się 24 listopada w Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego.
Koncert oratoryjny
.W piątkowym koncercie wystąpią: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, poprowadzona przez Alexandra Humalę oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W gronie solistów zaprezentują się: sopranistki: Iwona Hossa oraz Justyna Khil; Anna Lubańska, alt; Rafał Bartmiński, tenor; Wojtek Gerlach, bas.
III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 skomponowana w 1976 r. w ciągu kilku lat weszła do repertuaru światowego. Obecnie jest to jedna z najbardziej znanych polskich symfonii, arcydzieło muzyki polskiej XX wieku. „Przejmująca do głębi głębi «Symfonia pieśni żałosnych» nie pozostawia nikogo obojętnym”.
Drugim dziełem wykonanym piątkowego wieczoru będzie Te Deum Krzysztofa Pendereckiego – wielka forma kompozycyjna, przeznaczona na sopran, tenor, baryton solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, wykorzystuje słowa jednego z najstarszych hymnów Kościoła katolickiego „Te Deum laudamus” – „Ciebie Boże wysławiamy” oraz hymnu „Boże coś Polskę”.
Kompozycja powstała w 1979-1980 r. Krzysztof Penderecki dyrygował podczas prapremiery Te Deum w Asyżu latem 1980 roku. W roku 1981 Te Deum było wykonywane w Nowym Jorku, Berlinie, Warszawie i Paryżu.
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego
.Festiwal Krzysztofa Pendereckiego trwać będzie do 26 listopada. 25 listopada w Kościele Wszystkich Świętych przy Pl. Grzybowskim w Warszawie zostaną wykonane kompozycje Krzysztofa Pendereckiego „Jutrznia” na sopran, alt, tenor, baryton, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, „Złożenie Chrystusa do grobu” i „Zmartwychwstanie”. Symfonię Varsovię poprowadzi Zsolt Nagy, a Chórem Filharmonii Narodowej dyrygować będzie jego dyrektor Bartosz Michałowski. Natomiast Poznański Chór Chłopięcy poprowadzi Jacek Sykulski.
Publiczność będzie miała okazję wysłuchać tego wieczora znakomitych solistów. W tym gronie znajdą się: Bożena Bujnicka, sopran; mezzosopranistka Agnieszka Relis; tenor Rafał Bartmiński; Tomasz Konieczny, baryton oraz dysponujący tzw. głębokim basem – basso profondo Volodymyr Tyshkov. Koncert odbędzie się w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
Finałowy koncert Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego będzie miał miejsce 26 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej . W programie „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Maciej Tworek. Wystąpi także Chór dziecięcy „Rubinki” z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.
Kultura Najważniejsza
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Anna Bernat/WszystkocoNajważniejsze/AB