Korea Północna szykuje się do wojny ofensywnej
Korea Północna podjęła przygotowania do ewentualnej wojny prowadzonej w sposób „ofensywny” – podała w czwartek państwowa agencja KCNA. Podczas obrad centralnej komisji wojskowej doszło do wymiany szefa sztabu generalnego.
Korea Północna pręży militarne muskuły
.Tematem środowego spotkania północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una z Centralną Komisją Wojskową była „kwestia pełnych przygotowań do wojny”, w tym „zabezpieczenie potężniejszych środków uderzeniowych” w celu zapewnienia „doskonałej gotowości wojskowej do wojny” – przekazała agencja prasowa KCNA. Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap napisała w czwartek, że Korea Północna wydaje się być „skoncentrowana na prężeniu swoich militarnych muskułów”.
Przygotowania do wojny ofensywnej
.Kim wezwał „wszystkie zakłady przemysłowe produkujące amunicję do kontynuowania masowej produkcji różnych rodzajów broni i sprzętu” – podano w raporcie. W zeszłym tygodniu Kim wizytował zakłady produkujące m.in. pociski manewrujące, drony, amunicję, gdzie wezwał do budowy większej liczby silników rakietowych, artylerii i innych rodzajów broni.
Według KCNA w środę Kim „dokonał ważnej konkluzji w sprawie dalszego zintensyfikowania przygotowań wojennych Koreańskiej Armii Ludowej w sposób ofensywny” i „wezwał również do aktywnego przeprowadzania rzeczywistych ćwiczeń wojennych, aby skutecznie obsługiwać (nowo wdrożoną) najnowszą broń i sprzęt” – dodano.
Dostawy północnokoreańskiej broni dla Rosji
.Korea Północna jest podejrzewana przez USA o dostarczanie Rosji broni na wojnę na Ukrainie, w tym pocisków artyleryjskich, rakiet i pocisków rakietowych. Rosja i Korea Północna zaprzeczyły tym doniesieniom. W ubiegłym miesiącu Kim zaprezentował swój arsenał rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiej Szojgu.
Dymisja najwyższego rangą wojskowego KRLD
.Na spotkaniu Centralnej Komisji Wojskowej doszło także do „dymisji” najwyższego rangą generała Korei Północnej, szefa sztabu generalnego Paka Su Ila. KCNA nie podała przyczyn zwolnienia Paka, który zajmował to stanowisko od stycznia 2023 r. Jego miejsce zajął Ri Yong Gil, były minister resortu obrony, obecny wicemarszałek Koreańskiej Armii Ludowej i wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej KC Partii Pracy Korei.
System oparty na represjach oraz strachu
.Na temat dyktatorskich oraz opresyjnych rządów rodziny Kimów w Korei Północnej na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jung H. PAK w tekście “Uzależnione od Pekinu, jedno z najniebezpieczniejszych państw świata“.
“Dynastia Kimów opiera swoją władzę na represjach i strachu. Rządzący Koreą Północną wykorzystują obozy pracy i obozy jenieckie oraz system nadzoru, aby utrzymać uległość mieszkańców kraju. Jednocześnie reżim nagradza tych, którzy wykazują największe oddanie i lojalność wobec przywódcy, przywilejami, luksusowymi przedmiotami oraz możliwościami edukacji i kariery, co wzmacnia system”.
“Mieszkańcy Korei Północnej (a nawet uciekinierzy z tego kraju) na ogół wielką sympatią darzą założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jest on postrzegany jako „ojciec” kraju, walczący ze znienawidzonymi japońskimi kolonialistami, ratujący swój lud przed amerykańskimi „imperialistami”. Jego panowanie zbiegło się również z okresem prosperity, którym Korea Północna cieszyła się dzięki pomocy Związku Radzieckiego i krajów bloku komunistycznego” -pisze Jung H. PAK.
Program nuklearny Korei Północnej
.Na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego oraz prowadzonych przez Pjongjang testów rakiet międzykontynentalnych na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agnieszka PAWNIK w tekście “Korea Północna. Kwiecień – najbardziej niebezpieczny miesiąc roku“.
“Po marcowym teście nuklearnym z 2013 r. państwo to oficjalnie przywróciło program jądrowy, którego zamknięcie miało związek z klęską rozmów sześciostronnych. Wywołało to znaczące reakcje na arenie międzynarodowej, łącznie z ewakuacją ambasad wielu krajów oraz ogłoszeniem stanu wojny z Koreą Południową. Równo rok później Korea Północna ogłosiła testy rakiet balistycznych nowego typu. W kwietniu 2016 r. podjęto nieudaną próbę wystrzelenia pocisku Musudan. Nasilenie działań prowokacyjnych wiosną ma związek z polityką wewnętrzną oraz obchodami najważniejszego święta narodowego w KRLD”.
“Nieudana próba wystrzelenia pocisku o zasięgu międzykontynentalnym 15 kwietnia 2017 r. mogła trochę ostudzić zapał przedstawicieli reżimu północnokoreańskiego, zwłaszcza że to już kolejny rok z rzędu, kiedy starano się zaprezentować działanie tej broni. Jednak próba ta dowodzi, że trwają prace nad rakietami, które będą w stanie dotrzeć do Europy i USA”.
.”Trudno prognozować, co stanie się na Półwyspie Koreańskim. Chiny i USA zacieśniają więzy, co widać m.in. po przebiegu ostatniej wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Kalifornii. Amerykańska dyplomacja chciałaby obarczyć Pekin misją uspokojenia nastrojów w regionie. Czy uda się to w sytuacji, kiedy znaczna część chińskich banków prowadzi interesy z północnokoreańskim reżimem, wbrew oficjalnie obowiązującym sankcjom?” – pisze Agnieszka PAWNIK.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ