Ks. Popiełuszko był księdzem, o jakich dziś apeluje papież Franciszek

ks. Popiełuszko debata

Ks. Popiełuszko był takim księdzem, o jakich dziś apeluje papież Franciszek – przekonywali uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim, poświęconej życiu ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie odbyło się w przededniu 40. rocznicy śmierci tego męczennika.

Debata o ks. Popiełuszko w Rzymie

.O tym, że ks. Popiełuszko był ideałem księdza, o jaki apeluje dzisiaj papież Franciszek mówiła podczas debaty dr Ewa Czaczkowska, współautorka biografii tego świętego. – Ks. Jerzy Popiełuszko naprawdę pachniał owcami, dobrze znał swoje owce i szukał zagubionych na obrzeżach Kościoła – mówiła.

Debatę zatytułowaną „Z tej śmierci narodziło się dobro” zorganizowali w Rzymie wspólnie z tamtejszym Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II – Instytut Pamięci Narodowej oraz tygodnik „Gość Niedzielny”. 

Nawiązując do odprawianych przez ks. Popiełuszko w czasie stanu wojennego Mszy za Ojczyznę dr Czaczkowska zauważyła, że ich uczestnicy nazywali je „dwiema godzinami wolności”. – Podczas tych Eucharystii ks. Popiełuszko ofiarowywał Bogu cierpienia uciemiężonych Polaków, a liczne świadectwa mówią o tym, że modlący się doznawali prawdziwego duchowego uzdrowienia z lęku, nienawiści wobec opresyjnych władz, czy pragnienia zemsty. Do śmierci ks. Jerzy zdążył odprawić ich 26, z udziałem wielu tysięcy wiernych, a kazania, które wówczas wygłosił są uznawane za syntezę jego nauczania – mówiła Ewa Czaczkowska.

„Życie i działalność bł. ks. Popiełuszki przypominają nam, jak ważne jest dążenie do prawdy nawet obliczu największych przeciwności” – zauważył z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

Uczestnicy debaty przekonywali także, że świadectwo i męczeństwo ks. Popiełuszki nie są dziś jedynie „sprawą polską”, ale dziedzictwem całego Kościoła. „Dzieło jego życia nie jest naszą zasługą, ani on sam nie jest naszą Polaków własnością. Na uwagę zasługuje on nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, bo jego przesłanie, wyrażane bardzo prostymi słowami, pozostaje aktualne do dziś nie tylko w Polsce” – mówił dr Andrzej Sznajder z katowickiego oddziału IPN. Symbolicznym znakiem tej „powszechności” ks. Jerzego jest, zdaniem dr Sznajdera, obecność jego relikwii w Sanktuarium Współczesnych Męczenników – Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie. Historyk zauważył, że widać to również w statystykach: od pogrzebu ks. Jerzego do 2016 r. jego grób odwiedziły 23 mln osób z ok. 140 krajów świata. Jego relikwie czczone są na wszystkich kontynentach, a spośród 1800 relikwiarzy, znajduje się 700 poza Polską. Ze wszystkich stron świata napływają też świadectwa łask, otrzymanych za jego wstawiennictwem. 

Polski męczennik inspiracją dla świata

.O powszechnej popularności ks. Jerzego Popiełuszki wśród wiernych na świecie pisali również na łamach „Wszystko co Najważniejsze” dr Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki – współautorzy książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego”. Relikwie tego polskiego księdza-męczennika czczone są szczególnie we Włoszech (60 relikwiarzy), na Filipinach (ponad 50), w USA (ok. 40), a także w Australii, Belgii, Brazylii, na Białorusi, w Chile, Czechach, Francji, na Filipinach, w Hiszpanii, Irlandii, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Kenii, Kongo, Kamerunie, Kostaryce, na Malcie, w Meksyku, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, Tanzanii, na Ukrainie, w Uzbekistanie, Wielkiej Brytanii, Zambii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, I w wielu innych krajach.

Co sprawia, że kult błogosławionego księdza Popiełuszki jest tak żywy? – pytają autorzy biografii ks. Popiełuszko. Odpowiedzi udziela im ks. Tadeusz Bożełko, były kustosz sanktuarium błogosławionego męczennika. – Kiedyś rozmawiałem z grupą pielgrzymów, która przyjechała z Hong Kongu. Powiedzieli mi: „Proszę księdza, my bardzo potrzebujemy nauczania i świadectwa życia księdza Jerzego, bo system, który jest w naszym kraju, jest podobny do tego, w którym on żył. My potrzebujemy kogoś, kto pokaże, jak zachować godność, tożsamość chrześcijańską w systemie, który chce wyrwać Pana Boga z naszych serc”.

ad, Vatican News/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 października 2024