Kto kandyduje we Francji w wyborach prezydenckich 2022?

Kto kandyduje we Francji w wyborach prezydenckich 2022?

Decyzja Rady Konstytucyjnej o podaniu do publicznej wiadomości listy kandydatów kończy ważny etap przygotowawczy w kampanii francuskiej.

Znamy już więc listę: kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji 2022 r. Mamy więc pełną wiedzę na temat tego, kto kandyduje we Francji w wyborach prezydenckich 2022, kto został do tych wyborów oficjalnie dopuszczony przez Radę Konstytucyjną. Francuzi głosować będą 10 kwietnia w pierwszej turze i 24 kwietnia 2022 r. w drugiej turze.

Na 65 kandydatów tylko 12 udało się zebrać niezbędną liczbę podpisów (500 podpisów osób wybranych wcześniej przez Francuzów, merów, deputowanych, eurodeputowanych. Dwunastu kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji będzie więc walczyło o ich głosy.

Rada Konstytucyjna zaakceptowała następujący skład kandydatów i wskazała ich kolejność na liście wyborczej:

 1. Nathalie Arthaud
 2. Fabien Roussel
 3. Emmanuel Macron
 4. Jean Lassalle
 5. Marine Le Pen
 6. Éric Zemmour
 7. Jean-Luc Mélenchon
 8. Anne Hidalgo
 9. Yannick Jadot
 10. Valérie Pécresse
 11. Philippe Poutou
 12. Nicolas Dupont-Aignan

Laurent Fabius, przewodniczący Rady Konstytucyjnej przedstawia skład kandydatów w wyborach prezydenckich Francja 2022:

Z tych, kto kandyduje we Francji w wyborach prezydenckich 2022, warto przyjrzeć się przesacowanym i niedoszacowanym:

Jak w każdych wyborach, media skupione są na jednych, pomijają innych. Olbrzymią siłą medialną dysponuje Valérie Pécresse, kandydatka Republikanów w tych wyborach. Została wskazana w prawyborach Republikanów jako połączenie skrajnych idei: Érica Ciotti z jednej strony (zwolennika wystawienia przez Republikanów Érica Zemmoura), Michela Barniera z drugiej, wreszcie Xaviera Bertranda z trzeciej. Republikanie tradycyjnie dysponują wielkim aparatem działaczy regionalnych, także wypracowanymi przez lata relacjami w mediach. Według ’Autorité publique française de régulation de la communication audiovisuelle et numérique, Pécresse zdominowała anteny stacji TV oraz radiowych: 112 godzin i 13 minut, wyprzedzając Emmanuela Macrona (97h16), Marine Le Pen (94h01), Érica Zemmoura (84h56).Jednak mimo olbrzymiego wsparcia ze strony działaczy i mediów, przy olbrzymiej polaryzacji “Europa – Francja”, Valérie Pécresse nie była w stanie znaleźć – jak mówią francuscy analitycy – “swojego właściwego tonu”.

Z niedoszacowaniem możemy z kolei mówić przy ocenie kandydatur Jean-Luc Melenchona czy Érica Zemmoura. Ośrodki sondażowe zwykle biorą pewien margines na polityków antyestablishmentowych, do tej grupy zaliczając Melenchona i Zemmoura.

Kto w drugiej turze wyborów Francja 2022?

Biorąc pod uwagę dynamikę kandydatów, wyniki sondażowe wielu ośrodków, z wielką dozą prawdobieństwa – wiedząc już kto kandyduje we Francji w wyborach prezydenckich 2022 – liczyć się należy z zajęciem pierwszego miejsca w wyścigu prezydenckich przez Emmanuela Macrona. Ostatnie tygodnie to jego działania mające na celu powstrzymanie Władiimira Putina w jego wojnie przeciw Ukrainie, szeroko komunikowane w mediach francuskich. Jednocześnie Emmanuel Macron jest głównym przeciwnikiem zrewoltowanej francuskiej prowincji. Olbrzymia polaryzacja gra jednak na rzecz urzędującego prezydenta.

Éric Zemmour lub Marine Le Pen to naturalny kontrkandydat Emmanuela Macrona. Różne wizje Francji zostały w ciekawy sposób wyrażone w tekście “Macron mi powiedział…” [LINK]. Jeśli do drugiej tury wejdzie Marine Le Pen, spodziewane jest, że Emmanuel Macron na drugą kadencję utrzyma urząd Prezydenta Republiki.

Oprac.AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 marca 2022