Kto wygra we Francji?
Ostatnie sondaże przed wyborami prezydenckimi

Le Pen wygra wybory? Macron wygra wybory?

Emmanuel Macron i Marine Le Pen spotykają się w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji. Wybory odbędą się w niedzielę 24 kwietnia 2022 r.

.Kto wygra we Francji? Kto na kolejne pięć lat zostanie prezydentem Francji? O tym zadecyduje większość z uprawnionych 48,75 mln Francuzów. Ośrodki badawcze przewidują frekwencję wyborczą na poziomie 74-75%. Są jednak także badania (Elab), które przedstawiają deklaracje jedynie 61 proc. wyborców.

Wieczór wyborczy 24 kwietnia to koniec długiej, kilkumiesięcznej kampanii. W jej ostatniej fazie pod osąd Francuzów stanęło dwunastu kandydatów [LISTA : LINK]. Wyniki wyborów prezydenckich we Francji pokazały, że w pierwszej turze Francuzi wybrali do dalszej rywalizacji w drugiej turze wyborów: Emmanuela Macrona (27,85%) i Marine Le Pen (23,15%). Jednocześnie wysokie wyniki w pierwszej turze osiągnął Jean-Luc Mélenchon (21,95%). Pierwszy raz stający w szranki wyborcze pisarz Eric Zemmour, autor bestselleru „Francja nie powiedziała ostatniego słowa” (wyd. Wszystko co Najważniejsze, 2021) osiągnął czwarte miejsce i 7,07%. Dalekie miejsca zajęli reprezentanci największych niegdyś ugrupowań rządzących przez dekady Francją: Republikanie (Valérie Pécresse z wynikiem 4,78%) i Socialiści (Anne Hidalgo i 1,75%).

Emmanuel Macron wygra wybory?

.Tak twierdzą przedstawiciele kadry zarządzającej, znacząca większość mediów, ośrodki sondażowe. Wsparcia Emmanuelowi Macronowi udzielają socjaldemokratyczni przywódcy Europy: Niemiec czy Hiszpanii. Program Emmanuela Macrona jest programem liberalnym, silnie proeuropejskim. W swojej kampanii wyborczej podkreślał kontynuację dotychczasowej polityki Francji, z wzmocnieniem działań proekologicznych, a w ostatnich godzinach przed zakończeniem kampanii także rozwoju małych miasteczek. W ostatniej debacie przedwyborczej nie udało mu się odejść od wizerunku polityka o dużym potencjale przypisanej mu arogancji.

Le Pen wygra wybory?

.Tak twierdzą silnie zadeklarowani zwolennicy Zgromadzenia Narodowego – partii Marine Le Pen. Przedstawiciele klasy robotniczej, mieszkańcy mniejszych miasteczek, regionów o niższym poziomie rozwoju. Program Marine Le Pen to lokalizm i Francja własnych praw. W ostatnim czasie odstąpiła od programowego wyprowadzania Francji z NATO i Unii Europejskiej. Na kampanii Marine Le Pen położyły się cieniem relacje z Władimirem Putinem, w tym pożyczka w czesko-rosyjskim banku, gdy banki francuskie odmówiły jej partii kredytowania.

Kto wygra we Francji? Ostatni przed wyborami sondaż IFOP:

Ostatni przed ciszą wyborczą sondaż IPSOS&Sopra Steria:

Na kogo zagłosują zwolennicy Jean-Luca Mélenchona, Érica Zemmoura, Valérie Pécresse, Yannicka Jadota? (dane IPSOS&Sopra Steria):

Pewność wyboru wyborców Emmanuela Macrona i Marine Le Pen (dane IPSOS&Sopra Steria).

Na trzeciej pozycji: oddanie głosu pustego lub świadomie nieważnego.

– Bardzo ważna okaże się w tej sytuacji frekwencja wyborcza – komentuje Eryk Mistewicz. – Przestrzegałbym przed prostymi interpretacjami. Jesteśmy daleko od sytuacji sprzed pięciu lat, gdy po przegranej przez Marine Le Pen debacie wyborczej Emmanuel Macron pokonał ją w proporcjach 66 do 33. Minęło pięć lat, to już jest inna kampania, inna też jest dziś Francja, to wychodzi z każdych badań – mówi Mistewicz.

Wieczór wyborczy #FrancjaWybiera w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. na stronie głównej www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl [LINK] od godz. 19.30. Komentarze wokół pytania: kto wygra we Francji? I jak tego dokonał. Nasi eksperci odpowiedzą także na pytanie, jakak wpłynie to na Europę i relacje polsko-francuskie.

Wybory prezydenckie we Francji 2022 w noc wyborczą.
Zapraszamy!

Oprac. AJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 kwietnia 2022