Kultura Najważniejsza. Inscenizacja hutniczego wesela na 150-lecie Huty Batory
Inscenizację tradycyjnego hutniczego wesela przygotowuje, w związku z obchodami 150-lecia działania dzisiejszej Huty Batory w Chorzowie, działające w tym mieście Muzeum Hutnictwa. Widowisko, z udziałem blisko 100 aktorów, planowane jest na 9 września br.
150-lecie Huty Batory
.Jak przypomina działające od półtora roku w Chorzowie Muzeum Hutnictwa, 2 września 1873 r. uruchomiono w ówczesnych Górnych Hajdukach Hutę Bismarck – od 1933 r. nazywaną Hutą Batory. Z tej okazji 9 września br. chorzowskie muzeum zorganizuje wydarzenie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” z blisko 70 wydarzeniami, wśród nich inscenizacją tradycyjnego hutniczego wesela.
Inscenizacja hutniczego wesela na terenie zewnętrznym Muzeum Hutnictwa będzie widowiskiem z udziałem blisko 100 aktorów i inscenizatorów, opartym na zbiorach Adolfa Dygacza pochodzących z zasobów Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego oraz na fragmentach „Wesela na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia.
„Miłosna historia Marysi i Jasia stanie się pretekstem do prezentacji tradycji i obyczajów związanych z uroczystością zaślubin i wesela, jakie na Górnym Śląsku zwykło się organizować wśród robotników w początkach XX w.” – zapowiedziało chorzowskie Muzeum Hutnictwa.
„Rozpoczniemy tradycyjnie od Polterabend. Wszystkich naszych gości zapraszamy do zabrania ze sobą porcelany, którą będziemy mogli wspólnie potłuc na szczęście młodej parze” – zasygnalizowała Marlena Hermanowicz, kierująca działem edukacji i interpretacji w chorzowskim muzeum, będąca jednocześnie reżyserką inscenizacji.
„Uczestnicy wydarzenia niech przygotują się na stawianie bram, wspólne śpiewy i tańce. Zatańczmy trojoka, krzyżoka, szpacyr polkę i tyrolinkę. Wygodne buty będą bardzo wskazane. Nie obejdzie się też bez wzruszeń, wszak według zapisów Dygacza panna młoda w hutniczym weselu to sierota” – uściśliła Hermanowicz.
Program inscenizacji przewiduje wspólną wędrówkę z młodymi i uczestnictwo w pięciu odsłonach widowiska. W rytm dźwięków skrzypiec, bębna i basów, za śpiewem druhenek i chlipaniem starościn przewidziano: Polterabend, wykupiny, błogosławieństwo, wesele i oczepiny – w hutniczej scenerii, ustrojonej kwiatami na tę okoliczność.
„Hutnicy, hutnicy otwierajcie wrota, wieziemy wam zięcia ze szczerego złota. Marysiu, Marysiu wyjdź na powitanie, bo ci się Jasinek bogaty dostanie. Bo to twój Jasinek tu w hucie pracuje i żadnego grosza on ci nie zmarnuje” – to tekst jednej z zapowiadanych pieśni.
Widowisku – z wolnym wstępem – towarzyszyć będzie konkurs na pierwszy taniec z zapowiadanymi nagrodami. Wydarzenie ma być okazją do prezentacji i popularyzacji tradycyjnych strojów śląskich. Muzeum Hutnictwa zachęca widzów do przyjścia w tradycyjnych strojach śląskich bądź ślubnych sukniach lub garniturach. Dostępna ma strefa gastronomiczna.
Partnerami Wesela Hutniczego, którego mecenasem jest właściciel Huty Batory, Alchemia SA, są: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Śląski Teatr Impresaryjny w Rudzie Śląskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i Zespół Regionalny Pszczyna, MDK Batory i Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Śląskiej, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Reduta Śląska, a także Zacisze Restauracja z Tradycjami Marek Ryguła oraz Kwiat się kręci.
Działanie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” realizowane jest w ramach projektu „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
.Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to otwarte pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników opowiadających o pracy w hucie oraz swoim codziennym życiu. Muzeum organizuje też liczne imprezy tematyczne.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska” przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.
Jak twierdzi Jan OŁDAKOWSKI, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, „umiejętność tworzenia narracji wokół własnej działalności to być albo nie być współczesnych placówek muzealnych i ogólniej – kulturalnych. Narracji, czyli opowieści, które w świadomości odwiedzających placówkę gości budują poczucie współudziału w prezentowanych wydarzeniach czy treściach”.
„Nowoczesne muzea to nie tylko ciekawe ekspozycje i wystawy. To przede wszystkim instytucje, którym udało się przekonać odwiedzających, że mają im do zaoferowania znacznie więcej niż tylko zbiory milczących eksponatów” – przekonuje Jan OŁDAKOWSKI.
„W epoce nowych mediów, nowych form obcowania widzów z kulturą, historią i informacją, tworzenie muzeów przekazujących widzowi znacznie więcej niż tylko udostępnienie kolekcji, jest wymogiem czasów. Nie myślę tu wyłącznie o interaktywności ekspozycji. Wychodzimy z założenia, że każda wysyłana przez nas informacja powinna mówić, dlaczego warto nas odwiedzić i zapoznać się z opowiadaną przez nas historią” – twierdzi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
„Kultura Najważniejsza”
.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Polecamy kinowe premiery, a także filmy dostępne na platformach streamingowych, dla tych którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowy zaciszu. Przypominamy o klasykach, piszemy o nowościach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe. Proponujemy również światowe wystawy, najlepsze spektakle teatralne czy koncerty. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Mateusz Babak/WszystkoCoNajważniejsze/SN