„Kwiaty wiśni - Samuraje” w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

Do 10 grudnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można zobaczyć wystawę „Kwiaty wiśni - Samuraje

Do 10 grudnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można zobaczyć wystawę „Kwiaty wiśni – Samuraje”. Ekspozycja ukazuje uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku japońskich wojowników oraz związane z ich światem XIX-wieczne drzeworyty.

„Kwiaty wiśni – Samuraje”

.„Poprzez różnego rodzaju eksponaty: przedmioty kultu i codziennego użytku oraz uzbrojenie, chcemy przybliżyć prawie 700-letnią historię supremacji wyjątkowo hermetycznej kasty społecznej jaką byli samurajowie” – powiedziała kuratorka wystawy Katarzyna Jendrzejczyk.

Ekspozycja została podzielona na kilka części. Pierwsza dotyczy dwóch współistniejących religii: shinto – drogi bogów oraz butsudo – drogi buddy. „Obie te religie miały istotny wpływ na kształtowanie się i wizerunek klasy samurajów rządzących przez prawie 700 lat, od roku 1192 do aż po 1868” – podkreśliła kuratorka.

Codzienne życie samurajów

.Druga część wystawy prezentuje codzienne życie samurajów, począwszy od ich narodzin poprzez dzieciństwo aż do osiągnięcia dojrzałości. „Opowiadając o codzienności tych wojowników i ich rodzin, nie sposób nie wspomnieć też o bushido – drodze samuraja, kodeksie zawierającym podstawowe prawa i zasady, jakimi powinien się on kierować” – zauważyła Jendrzejczyk. Wystawa ukazuje również rolę kobiet w wychowaniu przyszłych wojowników.

Ważną cześć eskpozycji stanowi uzbrojenie samuraja: różnego rodzaju miecze (tachi, katany, wakizashi), włócznie (naginaty, jumonji yari, suyari) czy łuki z lakowanymi kołczanami. Są też elementy zbroi samuraja oraz ashigaru, czyli lekko uzbrojonego pieszego żołnierza, takie jak maski, ochraniacze gardła, hełmy.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Lublinie, a także z kolekcji prywatnych.

Kultura i sztuka receptą na udany weekend

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Ilona Pecka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 września 2023