Latający Holender w Operze Bałtyckiej

Latający Holender w Operze Bałtyckiej

Opera niemieckiego kompozytora Ryszarda Wagnera „Latający Holender” w środę zostanie zaprezentowana w Operze Bałtyckiej. Reżyserii widowiska podjęła się Barbara Wiśniewska.

Latający Holender

.”Na scenie Opery Bałtyckiej odbędzie się premiera operowej superprodukcji, którą widzowie mogli zobaczyć w lipcu 2023 roku w Operze Leśnej w Sopocie w ramach Baltic Opera Festival” – podało w komunikacie biuro prasowe Opery Bałtyckiej.

Zaznaczono, że „obsypany entuzjastycznymi recenzjami spektakl to spektakularna uczta artystyczna i doskonali artyści”.

„Latający Holender” jest jedną z najczęściej wystawianych oper niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu Ryszarda Wagnera. Opowiada o żeglarzu skazanym na tułaczkę po morzach, do czasu aż znajdzie kobietę, która pokocha go prawdziwą miłością.

Na scenę Opery Bałtyckiej spektakl przeniosła Barbara Wiśniewska (współodpowiedzialna za reżyserię również podczas Festiwalu w Sopocie). Scenografię, według pomysłu Borisa Kudlički, przygotowała, a teraz dostosowała do wymogów technicznych gdańskiej sceny, Natalia Kitamikado. Spektakl w Operze Bałtyckiej poprowadzi Yaroslav Shemet.

„Przeniesienie Latającego Holendra z Opery Leśnej na znacznie mniejszą scenę Opery Bałtyckiej stanowiło dla nas wyzwanie” – podkreślił dyrektor opery Romuald Wicza-Pokojski.

Opera Bałtycka

.Zaznaczył, że od początku pracy nad tą produkcją zespół opery myślał o tym, by spektakl był tak przygotowany, aby nie był jedynie propozycją dla widzów Baltic Opera Festivalu, ale mógł też być grany na scenie Opery Bałtyckiej. Wyjaśnił, że scenografia została zbudowana z modułów, co znacznie ułatwiło zadanie. „Oczywiście, niebagatelną rolę odgrywają też przygotowane na potrzeby naszej sceny multimedia i światła” – dodał.

W tytułowej partii wystąpi bas-baryton Tomasz Konieczny, który występuje na najważniejszych scenach operowych całego świata. Artysta niejednokrotnie śpiewał partię Holendra.

„To artysta wszechstronny, o niesamowitych możliwościach głosowych – niezbędnych, by śpiewać opery Wagnera” – stwierdził dyrektor Opery Bałtyckiej.

Dodał, że dla niego to ogromna przyjemność, mieć w obsadzie spektaklu wyprodukowanego przez Operę Bałtycką, Tomasza Koniecznego – „jednego z najlepszych na świecie bas-barytonów” – podkreślił.

„Cieszymy się, że mimo niezwykle napiętego terminarza artysty, występuje on właśnie u nas” – powiedział.

W pozostałych partiach wystąpią Kinga Krajnik (Senta), Magdalena Pluta (Mary), Szymon Kobyliński (Daland), Dominik Sutowicz (Erik) i Rafał Bartmiński (Sternik).

Premiera opery odbędzie się we wtorek o godz. 19. Kolejne przedstawienia zaplanowano na piątek i sobotę.

Kultura Najważniejsza

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Piotr Mirowicz/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2024