Emmanuel Macron proponuje Francję miliarda nowych drzew

Emmanuel Macron proponuje Francję miliarda nowych drzew

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 – ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.

.„To oznacza, że emisje do 2030 r. muszą spaść o 140 mln ton (…) czyli musimy po prostu podwoić nasze wysiłki, w porównaniu z tym, co robiliśmy przez ostatnie pięć lat” – powiedział francuski prezydent w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych przemówieniu.

Podkreślił, że już teraz Francja redukuje emisje, ale niewystarczająco szybko. Między 2017 a 2022 r. był to spadek o 24 mln ton CO2. Prezydent zapowiedział, że od lutego do czerwca będą prezentowane programy zmniejszenia emisji w konkretnych branżach.

Konieczność ograniczania emisji CO2 we Francji

.Największym źródłem emisji CO2 we Francji jest transport, który odpowiada za 30 proc. z nich – mówił Macron dodając, że w tym sektorze na razie nie udało się ich zmniejszyć. Należy więc zintensyfikować obecne działania, w tym przechodzenie na samochody elektryczne, wspieranie ich zakupu i rozwijanie produkcji we Francji – dodał. W lutym premier Elisabeth Borne ma przedstawić konkretne propozycje działań związanych z transportem publicznym.

„Znacznie, znacznie więcej” musimy także zrobić w branży rolniczej, na którą przypada 19 proc. emisji – zaznaczył prezydent. Rozwiązania dla tego sektora, które zostaną ogłoszone w czerwcu mają obejmować m.in. wsparcie dla młodych rolników, którego warunkiem będzie przestrzeganie wytycznych związanych z energią czy wykorzystywaniem biomasy.

Do marca, kwietnia ma być ukończona strategia obejmująca leśnictwo, zakładająca m.in. zasadzenie „miliarda drzew”, które pomogą w absorbcji CO2 – mówił dalej Macron.

Francuski prezydent nie przedstawił żadnych dokładniejszych planów działań w zakresie budownictwa, chociaż wielu ekspertów wzywa do masowych programów renowacyjnych mieszkań i budynków użyteczności publicznej, co poprawiłoby ich efektywność energetyczną – komentuje agencja AFP.

Strategia dotycząca dekarbonizacji najbardziej emisyjnych gałęzi przemysłu ma być ukończona do maja; podobnie jak plany dotyczące energetyki – uzupełnił Macron.

„Nie ukrywam, że mamy naprawdę dużo do zrobienia” – skonkludował francuski prezydent dodając, że działania na rzecz zmniejszenia emisji będą finansowane zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Przemówienie Macrona zostało wygłoszone po czwartkowym spotkaniu specjalnej grupy roboczej francuskiego rządu zajmującej się sprawami klimatu.

Francja Emmanuela Macrona

.Emmanuel Macron w manifeście opublikowanym przed drugą turą wyborów prezydenckich, zaprezentował credo swojej prezydentury. Jak stwierdził, „jestem Francuzem, ponieważ nad moje osobiste pragnienia przedkładam dążenie do absolutu. Ponieważ nad moje przekonania filozoficzne, kulturowe i religijne przedkładam zawsze obronę wolności, równości i braterstwa, przywiązanie do narodu w tym, co uniwersalne”.

„Jest Francuzem ten, dla kogo wolność jest ideałem (…). Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną (…). Jest Francuzem ten, dla kogo braterstwo jest niezbędnym punktem odniesienia” – twierdzi prezydent.

„To, co jednoczy ludzi, co czyni ich solidarnymi z drugimi, co czyni możliwym system redystrybucji społecznej, co spaja naród, to coś więcej niż wierność uniwersalnym zasadom i podzielanie wspólnych wartości”.

„To dlatego język, który we Francji umożliwił ukonstytuowanie się państwa, a potem narodu, jest tak ważny. To dlatego wszyscy, którzy aspirują do francuskiego obywatelstwa, muszą go dobrze znać. Nie tylko po to, by komunikować się w codziennym życiu, ale przede wszystkim dlatego, że język ten jest przepustką do kultury i literatury. Nasz język jest stanem ducha, który od Flauberta po Césaire’a, od Stendhala po Senghora, uczynił ze świata teren swojej ekspresji. Nasz język jest sposobem istnienia w świecie – dialogi Michela Audiarda w kinie, słowa Jeana-Loupa Dabadiego w piosence – i środkiem wyrażającym specyficzność w przeżywaniu uczuć, miłości, przyjaźni, życia i śmierci“.

Pisząc o Francji Emmanuela Macrona prof. Aleksander SURDEJ, ambasador Polski przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), dziekan Rady Ambasadorów OECD, stwierdza, że „podstawą autonomii strategicznej Francji są siła jej przemysłu zbrojeniowego oraz deklarowana spójność narodowa, czyli akceptacja społeczna i praktyczne przygotowanie do wysiłku i poświęcenia w okresie zagrożeń i ewentualnych wojen”.

„Rząd Francji dostrzega trzy czynniki głębokich i trwałych, gdyż kształtujących rozwój wydarzeń w następnych dekadach, zmian w globalnych warunkach. Są nimi: historyczny i imperialny resentyment Rosji, który uzasadnił i wywołał jej wojnę z Ukrainą, dążenie Chin do stania się mocarstwem numer jeden i upowszechnianie się konfliktów wywoływanych przez mocarstwa regionalne“.

.„Wobec rysującej się w długim okresie rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami rząd francuski wydaje się świadomy roli Francji jako mocarstwa średniej wagi, którego znaczenie rośnie, jeśli jest oparte na doskonaleniu technologii nuklearnej i tworzeniu funkcjonalnych koalicji” – podkreśla ambasador.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 stycznia 2023