Polska buduje miasteczko kontenerowe dla ukraińskich uchodźców

Polska buduje miasteczko kontenerowe dla ukraińskich uchodźców

W ramach polsko-ukraińskiej współpracy w Parku Stryjskim we Lwowie powstało specjalne miasteczko kontenerowe dla wewnętrznych uchodźców, w którym znajdą oni tymczasowe schronienie, pisze premier Mateusz Morawiecki.

.Od początku wojny na Ukrainie swoje domy opuściło już ponad 10 milionów ludzi. Prawie 3 miliony z nich przekroczyło granicę kierując się do Polski. Polskie władze, z uwagi na rosnące potrzeby ludności cywilnej uciekającej przed wojną oraz coraz mniejszych możliwości Państwa Polskiego na udzielenie długoterminowej pomocy na jego terenie, zdecydowało się na uruchomienie pomocy na terenie Ukrainy. Polski rząd oddał do użytku w lwowskim Stryjskim Parku pierwsze miasteczko kontenerowe dla ludzi uciekających przed wojną. Premier Mateusz Morawiecki we Lwowie osobiście otworzył punkt pomocy dla uchodźców.

Spotkałem tu ludzi z różnych części Ukrainy, rozmawiałem z dziećmi z Buczy, Mariupola i Słowiańska. Wszyscy oni są ofiarami barbarzyństwa Putina, ale przecież walczą o uniwersalne dla Europy wartości! Musimy ich wspierać i wprowadzać kolejne, jak najmocniejsze sankcje, bo to i tak jest najmniejsza cena, jaką płacimy za bezpieczeństwo i wolność! Resztę tej straszliwej ceny płacą Ukraińcy, pisze na swoim facebookowym profiu Mateusz Morawiecki.

Polski Premier Mateusz Morawiecki zaapelował podczas otwarcia do Komisji Europejskiej, by jak najszybciej uruchomia fundusz solidarnościowy z Ukrainą.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował jednocześnie, że polska strona zamierza wybudować kolejne miejsca schronienia na terenie Ukrainy dla ludności uciekającej przed wojną.

Polska zbuduje miasteczka kontenerowe dla ukraińskich uchodźców wewnętrznych – co najmniej 20 tys. kobiet i dzieci uciekających przed rosyjską agresją. Dziś @MorawieckiM i min Czernyszew otworzyli pierwsze dla 1 tys. osób. Jutro zaczyna się budowa kolejnego w Brodziance/Buczy, poinformował Michał Dworczyk.

Premier dodał, że pomysł budowy przez Polskę punktów pomocy na Ukrainie narodził się podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego organizowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2022
Krystian Maj / KPRM