Nagroda Goncourtów 2022 dla Brigitte Giraud za « Vivre vite »

Nagroda Goncourtów 2022

Nagroda Goncourtów jest najważniejszą nagrodą literacką we Francji. Zwiększa radykalnie znajomość autora, sprzedaż jego książek lawinowo rośnie. Tak będzie też zapewne z książką „Vivre vite” i nagrodzoną autorką, Brigitte Giraud.

Założona przez pisarza Edmonda de Goncourta Nagroda Goncourtów przyznawana jest od 1903 roku przez towarzystwo literackie jego imienia.  To najbardziej znana, najbardziej prestiżowa nagroda, którą honorowane są najbardziej istotne dzieła literatury francuskiej. W historii Prix Goncourt nagrodę tę otrzymali m.in. Marcel Proust, André Malraux, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Erik Orsenna czy Michel Houellebecq [tu teksty Michela HOUELLEBECQ we „Wszystko co Najważniejsze” LINK].

Laureat tegorocznej nagrody Goncourtów wyłoniony został przez jury złożone z członków 10-osobowej Académie Goncourt, do której należą m.in. Pierre Assouline, Eric-Emmanuel Schmitt i Pascal Bruckner. [tu teksty Pascala BRUCKNERA we „Wszystko co Najważniejsze” LINK] Od września jury dokonało trzech selekcji wśród francuskich pozycji książkowych, wydanych w 2022 roku. Najpierw wyłoniono piętnaście książek, następnie osiem, a 25 października 2022 roku ogłoszono listę finalistów, złożoną z czterech książek.

Na liście finałowejtegorocznej Nagrody Goncourtów 2022 znalazły się książki : „Le Mage du Kremlin” Giuliano da Empoli (wyd.Gallimard), „Vivre vite” Brigitte Giraud (wyd.Flammarion), „Les Presque Sœurs” Cloé Korman (wyd.Seuil) i „Une somme humaine” Makenzy Orcel (wyd.Rivages). Ostateczne wskazano książkę Brigitte Giraud.

Nagroda Goncourtów 2022 roku tradycyjnie została ogłoszona w paryskiej restauracji Drouant. Autor otrzymał symboliczny czek na 10 euro, ale o wiele ważniejsze jest, że nagroda zapewnia jego książce wysokie miejsce na liście najlepiej sprzedawanych książek.

Oprócz głównej nagrody Goncourtów przyznawane są również inne nagrody, objęte patronatem Académie Goncourt. W przypadku wszystkich nagród zwycięzca wyłaniany jest spośród książek wybranych przez Akademię Goncourtów w ramach pierwszej listy, zawierającej 15 tytułów.

Obok głównej nagrody, także francuscy licealiści od 1988 roku przyznają Prix Goncourt des lycéens. Mało znanym faktem jest, że od 1998 roku, z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie, dokonywany jest także polski wybór – Polska Nagroda Goncourtów. To bardzo ciekawa nagroda, w której najlepsza powieść w języku francuskim wybierana jest przez jury złożone ze studentów filologii romańskiej z całej Polski. W tym roku laureatem nagrody „Polski wybór Nagrody Goncourtów” został Grégoire Bouillier za powieść „Le cœur ne cède pas” (wyd.Flammarion). 

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 listopada 2022