Nagroda Goncourtów 2024. Ogłoszono zwycięzcę

nagroda Goncourtów

Nagroda Goncourtów – Prix Goncourt – jest najważniejszą nagrodą literacką we Francji. Przyznawana jest co roku na początku listopada przez jury, złożone z członków Académie Goncourt, do której należą przedstawiciele francuskiego świata literackiego.

.Od września ogłoszono trzy listy finałowe. Jury najpierw wybrało 15 książek, następnie 8, a na końcu 4 książki, które miały szansę na otrzymanie nagrody. W ścisłym finale tegorocznej edycji nagrody znalazły się książki: „Madelaine avant l’aube” Sandrine Collette, „Houris” Kamela Daouda, “Jacaranda” Gaël Faye oraz „Archipels” Hélène Gaudy. Laureat ogłoszony został 4 listopada w paryskiej restauracji Drouant, gdzie zgodnie z ponad stuletnią tradycją zbiera się Académie Goncourt. Autor otrzymał symboliczny czek w wysokości 10 euro, jednak nagroda Goncourtów niezmiennie zapewnia wybranej książce wysokie miejsce na liście bestsellerów. Książki, które w tym roku znalazły się w ścisłym finale, już przed ogłoszeniem zwycięzcy należały do najlepiej sprzedawanych tytułów.

Tegoroczna nagroda Goncourtów przyznana została książce „Houris” Kamela Daouda. Tłem powieści jest historia Algierii, pokazana przez pryzmat blizn, z jakimi boryka się młoda kobieta po osobistej tragedii, przeżytej podczas algierskiej wojny domowej.

Nagroda Goncourtów została założona przez Edmonda Goncourta w 1903 r. W historii Prix Goncourt, nagrodę otrzymali m.in. Marcel Proust, Romain Gary czy Michel Houellebecq. W 2023 r. Académie Goncourt nagrodziła książkę „Veiller sur elle” Jeana-Baptiste’a Andrei – powieść o miłości i sztuce na tle historii Włoch. 

.Od 1988 r. swoją nagrodę, Prix Goncourt des lycéens, przyznają francuscy licealiści. Nagroda Goncourtów jest ważnym wydarzeniem literackim nie tylko we Francji. Z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie od 1998r. przyznawany jest polski wybór nagrody Goncourtów; jury, złożone ze studentów romanistyki z całej Polski, wybiera najlepszą książkę spośród tytułów, które znalazły się w finale Prix Goncourt.

Julia Delanne, Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 listopada 2024