Najpiękniejsza biblioteka świata zostanie zamknięta

Najpiękniejsza biblioteka świata zostanie zamknięta

Trinity College w Dublinie zostanie zamknięta. To jedna z najpiękniejszych bibliotek świata w rankingu “Wszystko co Najważniejsze”.

Trinity College Dublin to jedna z najważniejszych bibliotek Europy, na pewno jedna z najpiękniejszych. Zgromadzono w niej pięć i pół miliona dzieł, w tym liczące trzy tysiące lat papirusy zaświadczające o najważniejszych momentach w historii. Jednymi z bardziej znanych dzieł tu przechowywanymi są słynne Księga z Kells, Księga z Durrow czy Księga z Howth. Duża część wielkiej kolekcji księgozbiorów ulega degradacji z uwagi na warunki przechowywania księgozbiorów.

Trinity College Dublin liczy 430 lat i stanowi dziś jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Dublinie, jedną z atrakcji turystycznych Irlandii. Od lat biblioteka Trinity College znajduje się na wszystkich listach najpiękniejszych bibliotek Europy i najpiękniejszych bibliotek świata.

Uczelnia została założona w 1592 r., zaś budowę biblioteki (Old Library) rozpoczęto w 1712. r. Autorem projektu architektonicznego biblioteki w Trinity College Dublin przy Nassau Street był Thomas Burgh. W XVIII wieku Trinity College Dublin otrzymało harfę Brian Boru – jedną z trzech istniejących do dziś galijskich średniowiecznych harf, symbol Irlandii.

Biblioteka Trinity College Dublin znana jest wszystkim miłośnikom filmów z Jedi. W filmie “Star Wars, część druga: Atak klonów” pojawia się biblioteka z Trinity Collego w jednej ze scen.

Biblioteka była rozbudowywana i odnawiana, jednak księgozbiory nie dysponują właściwymi warunkami przechowywania. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej dla przechowywania księgozbiorów – jakości powietrza, zarówno temperatury, jak i wilgotności.

Niezbędna jest też lepsza ochrona przeciwpożarowa tak, abyśmy nie zobaczyli naszej biblioteki płonącej niczym katedra Notre Dame w Paryżu. Musimy zabezpieczyć i bibliotekę, i księgozbiory – mówi Helen Shenton, bibliotekarka i archiwistka z Trinity College Dublin.

Po długotrwałych dyskusjach i wobec pogarszającego się stanu i biblioteki, i księgozbioru – podjęto decyzję o zamknięciu jednej z najpiękniejszych bibliotek i przeprowadzenie generalnego remontu wraz z poprawą zabezpieczenia przeciwpożarowego i warunków przechowywania cennych zbiorów. Zostanie także powiększona część biblioteki przeznaczona lekturze (każdego roku bibliotekę odwiedza ponad 600 tys. gości, biblioteka jest także jednym z trzech miejsc rekomendowanych do zwiedzenia w Dublinie).

Wiadomo już, że koszt prac renowacyjnych szacowany jest na 90 milionów euro. Prace remontowe planowane są na trzy lata.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 sierpnia 2022