Największa plenerowa wystawa dzieł Igora Mitoraja zainaugurowana na Sycylii
W przypadającą 26 marca rocznice 80. rocznicę urodzin światowej sławy rzeźbiarza zainaugurowana została na Sycylii największa w historii plenerowa wystawa dzieł Igora Mitoraja. Aż 30 monumentalnych prac ustawiono na terenie parku archeologicznego w Syrakuzach i w jego okolicach.
Rzeźby polskiego artysty pośród starożytnych ruin
.”Mitoraj. Spojrzenie, Humanitas, Physis” – to tytuł wystawy, która potrwa do końca października 2025 roku. Dzieła prezentowane są w parku archeologicznym Neapolis (Nowe Miasto), położonym w rejonie wzgórza i wśród kamieniołomów. Na jego terenie znajdują się zabytki starożytności, między innymi rzymski amfiteatr, świątynia Apolla.
Wyjątkowość tej wystawy polega na tym, że rzeźby ustawione są na dużym obszarze; jedna z nich, przedstawiająca postać ze skrzydłami stoi przy XIII-wiecznym zamku Maniace na wyspie Ortygia, należącej do Syrakuz.
Rzeźbę – głowę Tezeusza umieszczono w osadzie Serra La Nave w sugestywnym miejscu: na tle krateru wulkanu Etna, na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza.
Włoskie media podkreślają, że prace Igora Mitoraja prezentowane są w „emocjonującej i unikatowej na świecie scenerii” i „w dramatyczny sposób przedstawiają kruchość współczesnego człowieka”.
Wystawa dzieł Igora Mitoraja w rocznice urodzin artysty
.“To największa wystawa wystawa dzieł Igora Mitoraja, jaka została kiedykolwiek zorganizowana. Udostępniamy ją publiczności w dniu szczególnym, w rocznicę urodzin Mitoraja, który dziś skończyłby 80 lat” – powiedział Paolo Patane, jeden ze współorganizatorów ekspozycji, przedstawiciel fundacji, zrzeszającej gminy na Sycylii, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
Jak poinformował, wystawa dzieł Igora Mitoraja zostanie uroczyście otwarta w Syrakuzach 16 kwietnia, a poprzedzi je konferencja prasowa i prezentacja ekspozycji w rzymskim zabytku z czasów cesarza Oktawiana Augusta – Ara Pacis.
W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Igora Mitoraja.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB