Nieudany zamach stanu w Korei Południowej. Aresztowano byłego ministra obrony

Nieudany zamach stanu

Sąd w Seulu wydał 10 grudnia nakaz aresztowania byłego ministra obrony Korei Płd. Kim Jong Hjuna w związku z jego rolą w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie 3 grudnia stanu wojennego przez prezydenta kraju Jun Suk Jeola – podała agencja Yonhap. Kim został zatrzymany 8 grudnia.

Nieudany zamach stanu w Korei Południowej

.Nakaz aresztowania został wydany na wniosek prokuratury, która postawiła Kimowi zarzut „istotnego” zaangażowania w działania związane z zamachem stanu i nadużyciem władzy w związku z ogłoszeniem przez Juna stanu wojennego. Przewodniczący składu sędziowskiego argumentował, że „istnieje ryzyko zniszczenia dowodów” przez byłego ministra. Jest to pierwsza decyzja sądu w szeregu śledztw i dochodzeń wszczętych zarówno przez policję jak i prokuraturę w sprawie stanu wojennego.

Kim zrezygnował z możliwości stawienia się 8 grudnia przed sądem na przesłuchanie w sprawie wniosku o jego areszt. W wydanym oświadczeniu przeprosił za wywołanie „ogromnego niepokoju i niedogodności dla obywateli”. Podkreślił, że „cała odpowiedzialność za tę sytuację spoczywa wyłącznie” na nim i zaapelował o „wyrozumiałość” dla podwładnych, którzy „wiernie wykonywali (jego) rozkazy”.

Dotychczas prokuratorzy przesłuchiwali byłego ministra trzykrotnie, odkąd został zatrzymany 8 grudnia, gdy dobrowolnie oddał się w ręce władz. Jak podaje agencja Yonhap, Kim miał przyznać podczas przesłuchania, że zaproponował Junowi wprowadzenie stanu wojennego, ale twierdził, że jego działania nie były ani nielegalne, ani niezgodne z konstytucją. Oczekuje się, że wraz z formalnym aresztowaniem Kima, śledztwo prokuratury w sprawie prezydenta nabierze tempa. 8 grudnia prokuratura wszczęła postępowanie karne wobec Juna w związku z podejrzeniem o nadużycie władzy i zamach stanu.

Prezydent Korei Południowej zostanie pociągnięty do odpowiedzialności?

.Artykuł 84 konstytucji Republiki Korei mówi, że „prezydent nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w czasie trwania kadencji, chyba że dopuścił się zamachu stanu lub zdrady stanu”. Opozycja złożyła w ubiegłym tygodniu wniosek o impeachment głowy państwa, który przepadł w związku z brakiem kworum podczas głosowania 7 grudnia. Zgodnie z prawem, przywódcy zamachu stanu może grozić kara śmierci lub dożywotnie więzienie. Osoby biorące udział w planowaniu lub angażujące się w inne „istotne” działania dotyczące zamachu stanu, mogą zostać skazane na śmierć, dożywocie lub karę pozbawienia wolności na okres co najmniej pięciu lat – wyjaśnia Yonhap.

Prezydent uzasadniał wprowadzenie stanu wojennego koniecznością wyeliminowania opozycyjnych „sił antypaństwowych”, które oskarżył o paraliżowanie prac rządu oraz sympatyzowanie z komunistyczną Koreą Północną. Po trzech godzinach od wydania dekretu opozycji udało się zwołać sesję parlamentu, na której zgromadziło się – mimo blokad ze strony policji i wojska – 190 z 300 deputowanych. Posłowie przyjęli jednomyślnie uchwałę wzywającą do zniesienia stanu wojennego. Po głosowaniu żołnierze zaczęli opuszczać parlament, a 4 grudnia przed świtem prezydent formalnie wycofał dekret.

Fenom południowokoreańskich czeboli

.Na temat południowokoreańskich megakoncernów, określanych mianem czeboli, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Eleanor ALBERT w tekście “Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego“.

“Samsung. Założona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej”.

“Hyundai. Grupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego”.

.”SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci”.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 grudnia 2024
Fot. Flickr/FLASHPACKER TRAVELGUIDE.