Oligarchowie rosyjscy tracą majątki

Oligarchowie rosyjscy tracą majątki

Rosyjscy oligarchowie tracą majątki. Kilka dni temu władze w Hamburgu zajęły warty 600 mln dolarów jacht oligarchy Aliszera Usmanowa. Lista skonfiskowanych majątków najbogatszych rosyjskich oligarchów powiększa się każdego dnia.

.Konfiskaty wynikają z publikacji przez Unię Europejską i zachodnie kraje list, na których umieszczono konkretne nazwiska. Oligarchowie rosyjscy, którzy zostali objęci sankcjami w związku z powiązaniami z Władimirem Putinem, tracą majątki.

Uderzenie w ulubieńców Putina

Jedną z pierwszych osób dotkniętych sankcjami został ulubiony oligarcha Putina – Alisher Usmanow. Jego majątek szacuje się na 17,6 mld dolarów. Kieruje on USM Holding, zajmującym się górnictwem i telekomunikacją. Posiada także drugą co do wielkości sieć komórkową w Rosji MegaFon. W skład jego majątku wchodzi warta 65 mln funtów nieruchomość Beechwood House, położona na terenie Londynu oraz rezydencja Tudorów w Surrey. Skonfiskowany Usmanowowi jacht Dilbar ma 156 metrów długości i uważany jest za najcięższy jacht motorowy na świecie.

Kolejny rosyjski oligarcha objęty unijnymi sankcjami to Igor Sieczin, najbliższy doradca Władimira Putina. Sieczin kieruje obecnie rosyjskim gigantem naftowyn Rosnieft. Niestety wielkość majątku oligarchy jest nieznana. Jemu także zachodnie władze skonfiskowały na południowym wybrzeżu Francji długi na 85 metrów jacht Amore Vero.

Sankcjami objęci są także założyciele największego baku w Rosji Alfa-Bank – Piotr Aven i Michaił Fridman. Majątek Avena jest szacowany na 4,8 mld dolarów, a Fridmana na 12,6 mld. W wyniku nałożonych 28 lutego przez UE sankcji zostały zamrożone ich udziały w zatrudniającej na całym świecie ponad 120 tys. ludzi firmie LetterOne.

9 marca Unia Europejska objęła sankcjami kolejnych rosyjskich oligarchów

.Z nieoficjalnych źródeł agencji Reuters wynika, że na liście nie znalazł się właściciel wartego 12,4 mld dolarów majątku Roman Abramowicz. Oligarcha karierę zrobił w czasach prezydentury Borysa Jelcyna, kiedy to udało mu się po zaniżonej cenie kupić firmę naftową Sibneft. Jest on właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea FC, który w związku potencjalnymi sankcjami, jakie mogą zostać na niego nałożone, chce sprzedać za 3 mld funtów. Do jego majątku należą m.in. trzeci pod względem długości na świecie jacht Eclipse oraz zacumowany w Barcelonie Solaris. Obecnie Roman Abramowicz posługuje się izraelskim paszportem.

Jednym z ważniejszych rosyjskich oligarchów związanych z Władimirem Putinem, który nie został objęty sankcjami, jest Oleg Deripaska. Jego majątek w momencie dojścia Putina do władzy wynosił 28 mld dolarów, jednak w wyniku kryzysu finansowego w 2008 roku sytuacja Deripaski uległa pogorszeniu. Obecnie szacuje się jego majątek na 3 mld dolarów. Według amerykańskich służb, prowadzących w 2016 roku śledztwo w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA, oligarcha został określony, jako osoba ściśle powiązana z Putinem. Jest posiadaczem, znajdującego się na Malediwach jachtu Clio. Oleg Deripaska jako jedyny z rosyjskich oligarchów mówi otwarcie o konieczności najszybszego zakończenia wojny na Ukrainie.

Na unijną czarną listę ma trafić 160 osób, w tym 146 członków Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Łącznie unijne środki ograniczające objęły 862 osób i 53 podmiotów związanych z inwazją na Ukrainę.

Warto przeczytać: Rosja Putina to nie państwo. To przedsięwzięcie biznesowe

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2022
Fot. EliotPress / MEGA / The Mega Agency / Forum