Oscary 2025 – czego możemy się spodziewać?

Humorystyczna opowieść o zakazanej miłości striptizerki i syna rosyjskich oligarchów, musical, w którym szef narkotywego kartelu dokonuje tranzycji płci, druga część ekranizacji słynnej powieść science – fiction albo wizualnie intensywna saga o architekcie żydowskiego pochodzenia – to tylko niektóre z historii, które będą walczyły o Oscary 2025 roku.
Kontrowersje, oskarżenia o użycie AI i „polityczne nominacje” – Oscary 2025
.Tegoroczona, 97. gala Nagród Akademii, może okazać się wydarzeniem, które na długo zostanie zapamiętane przez fanów kiniematografii. Wystawne „uroczystości” wręczanie złotych statuek nieraz wywoływały kontrowersje, czy to poprzez niepopularne werdykty, czy też z powodu niestosownych zachowań celebrytów. W tym roku jednak, internet wrze jeszcze zanim z pierwszych limuzyn wysiedli pierwsi celebryci, a na aksamitnych dywanach zaczęła się istna rewia mody.
Członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej już wielokrotnie stawali się obiektami krytyki, ale tegoroczna ceremonia wydaje się wyróżniać pod tym względem. Tylko dlaczego? Kategorie tegorocznych Oscarów są przecież pełne ról i flmów wartych naszej uwagi.
Najlepsza rola męska zostanie wybrana spośród grona, w którym znaleźli się:
– Adrien BRODY (The Brutalist)
– Sebastian STAN (The Apprentice)
– Colman DOMINGO (Sing Sing)
– Timothée CHALAMET (A Complete Unknown)
Jeżeli chodzi o aktorki, to o wyróżnienie zawalczą:
– Mikey MADISON (Anora)
– Demi MOORE (Substance)
– Fernanda TORRES (I’m Still Here)
– Karla Sofía GASCON (Emilia Pérez)
– Cynthia ERIVO (Wicked)
W innych kategoriach, takich jak reżyseria, kinematografia, edycja, muzyka, dźwięk, scenariusz rozważane są najczęśćiej takie filmy jak Emilia Pérez, Conclave, A Complete Unknown a także Brutalist i Nosferatu.
To właśnie niektóre z wymienionych produkcji, tworzą listę 10 filmów, z których jeden otrzyma statuetkę za najlepsze dzieło kinematografii 2025 roku. Są to:
– Anora
– The Brutalist
– A Complete Unknown
– Conclave
– Dune: Part Two
– Emilia Pérez
– I’m Still Here
– Nickel Boys
– The Substance
– Wicked
Mimo tak różnorodnego wyboru produkcji, Oscary 2025 spotkały się z krytyką. Jej powodem – dwa filmy, które często pojawiają się w wielu kategoriach – Emilia Pérez i The Brutalist.
Pierwszy z nich, to musical, opowiadający historię przywódcy narkotywego kartelu, który podejmuje decyzje o zmianie płci. Sama tematyka tego filmu wywowała sprzeciw, zwłaszcza w gronie społeczności meksykańskiej. Wielu obywateli Meksyku nich uważa, że produkcja, reżyserowana przez Jacquesa Audiarda, nie traktuje zagadnienia mafii narkotyków z należytym szacunkiem. Dla ludzi, którzy stracili członków rodziny w porachunkach karteli, często atakujących niewinnych ludzi, musical, wesoło wyśpiewujący historie transseksualnego przestępcy, jest czymś skandalicznym. Elity Hollywood wydają się uważa jednak inaczej, gdyż Emilia Pérez została nominowana w ogromnej ilości kategorii. To również spotkało się z krytyką. Jest bowiem musical, którego ścieżka dzwiękowa brzmi bardziej jak parodia tego gatunku. Niemal od razu po premierze internauci zaczęli co gorsze fragmenty piosenek, w których nawet studyjnie „ulepszane” głosy brzmią … osobliwie. Ten musicial ze złą muzyką został jednak doceniony przez Akademię, która nominowała go w tylu kategoriach, że jego zwycięstwo w którejś z nich jest bardziej niż pewne. Zdaniem niektórych mediów, sporą rolę w nominacjach może odgrywać liberalno-progresywny przekaz tej produkcji. Emilia Pérez pokazuje bowiem, że w Hollywood pozostaje dalej po lewej stronie politycznego spektrum.
Drugi z kontrowersyjnych filmów, „The Brutalist”, okrył się niesławą z racji jawnego użycia sztucznej inteligencji podczas produkcji filmu. Montażysta Dávid Jancsó przyznał w wywiadzie, że AI posłuzyło do „ulepszenia” kwestii głównych bohaterów, gdy mówili oni po węgiersku (The Brutalist opowiada o Żydzie węgierskiego pochodzenia). Co więcej, w filmie wykorzystano sztuczną inteligencję generatywną do stworzenia niektórych rysunków tytułowego brutalisty, z jej pomocą stworzono także wizualizacje nieukończonych budynków na Biennale w Wenecji. W środowisku artystów filmowych nie spotkało się to z pozytywnym odzewem. Reżyser jest powszechnie krytykowany, a jego decyzja o użyciu stucznej inteligencji została uznana za przejaw lenistwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę spory budżet jego produkcji.
Oscary 2025 będą miały miejsce w niedziele 2 marca. Według polskiego czasu, będzie to 1 w nocy 3 marca.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB