Pasjonaci historii budują zamek według architektury z XIII wieku

We Francji od ponad dwudziestu lat pasjonaci dziedzictwa i historii budują od podstaw zamek, według reguł architektonicznych z XIII wieku.

Zamek Guédelon, w Burgundii, budowany jest w całości przy wykorzystaniu materiałów i sposobu, w jaki budowano w średniowieczu. Według tych reguł tworzone są również wnętrza ze zdobionymi komnatami i kuchnią.

Budowę zamku oraz odtworzoną średniowieczną wioskę i średniowieczny młyn w otaczającym zamek lesie można zwiedzać, obserwując pracę i rozmawiając z osobami budującymi zamek. Zwiedzający mogą zatem zobaczyć na żywo sposób, w jaki powstawały średniowieczne zamki, a także jakich używano narzędzi i mechanizmów.

Osoby zainteresowane włączeniem się w budowę mogą wysłać zgłoszenie i podczas czasowego pobytu w Guédelon dołączyć do ekipy, stając się częścią tego niezwykłego przedsięwzięcia, jednocześnie zdobywając umiejętności z zakresu murarstwa, ale także na przykład tkactwa.

Projekt wskazywany jest jako sprzyjający transformacji sposobu na bardziej ekologiczny.  W budowie zamku wykorzystuje się jedynie łatwo dostępne naturalne surowce, co może stanowić inspirację dla współczesnych architektów. [LINK]

Niedaleko Guédelon można także zwiedzić średniowieczny zamek Saint-Fargeau. To jego badania archeologiczne zainspirowały budowę nowego zamku, według XIII-wiecznych kanonów.

Wizyta w Guédelon to żywa lekcja historii i niepowtarzalna okazja zobaczenia autentycznego sposobu budowania w średniowieczu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 maja 2020
Oprac. JM