Poezja rtm. Witolda Pileckiego

Poezja rtm. Witolda Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki znał moc słowa, wypełniając zarówno szorstkie żołnierskie rozkazy, jak i zagłębiając się w świat literackich metafor czy gorliwych modlitw – mówi pomysłodawca płyty “Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” oraz jej producent Jacek Pechman z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej.

Rotmistrz Witold Pilecki jako poeta

.”Rotmistrz Witold Pilecki to nie tylko bohaterski ochotnik do Auschwitz, urodzony żołnierz i wytrawny konspirator. To nie tylko symbol posuniętej do granic możliwości odwagi i ofiary w katowni UB, ale i przykład romantycznej kresowej duszy. Mało osób kojarzy niezłomnego rotmistrza z pisaniem poezji” – mówi pomysłodawca płyty i jej producent Jacek Pechman z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej. “Chcieliśmy pochylić się nad jego literackim talentem, choć do naszych czasów ocalało niewiele z jego twórczości. Dzięki piosenkom z naszej płyty każdy będzie miał szansę spojrzeć na wielkiego bohatera przez pryzmat jego wrażliwego serca” – podkreślił.

Zaznaczył także, że przy wydaniu płyty jej twórcom zależało na tym, aby pokazać tę drugą twarz rotmistrza. “Witold Pilecki – wychowany niewątpliwie na poezji Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego – w swoich wierszach pokazywał piękno przyrody, jej zapach, klimat, kolor pór roku. Chłonął ją, jak chłonie się wolność – wszystkimi zmysłami. W jego twórczości widzimy więc nie tylko zachwyt przyrodą, ale i uczucie gorącej młodzieńczej miłości, niemal kronikarski opis rodzinnych dziejów i ojcowskie porady dla dzieci, jak w piosenkach List do syna czy List do córki oraz sentencje wpisane do pamiętnika podczas wojny (piosenka Miej serce) i rymowane przesłanie z mokotowskiej stalinowskiej katowni (piosenka A w sercu mieć ranę)” – wskazał Pechman, dodając, że “Witold Pilecki znał moc słowa, wypełniając zarówno szorstkie żołnierskie rozkazy, zagłębiając się w świat literackich metafor czy gorliwych modlitw”.

Płyta “Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki”

.”Piosenki z płyty Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki są niewątpliwie okazją do posłuchania, o czym pisał, co chciał po sobie zostawić i nam opowiedzieć rtm. Witold Pilecki” – przyznał producent.

“Myślę, że Pilecki nigdy nie przypuszczał, że z tych wierszy – które prawdopodobnie pisał do szuflady, ewentualnie dla najbliższych – powstaną kiedyś piosenki” – powiedziała Katarzyna Mielnik, wykonawczyni i kompozytorka muzyki do wierszy Pileckiego. Artystka zwróciła uwagę, że “sama struktura tekstów i nastrój, jaki budowały, dawały pewne sugestie, co do tego, w którą stronę powinna iść linia melodyczna”. “Mimo że rtm. Witold Pilecki nie pisał tych wierszy pod muzykę, mają one w sobie liryczność i śpiewność” – dodała, zastrzegając jednocześnie, że “wiersze Pileckiego nie należą do łatwych tekstów, chociażby z powodu wielu występujących w nich archaizmów”.

Katarzyna Mielnik podkreśliła, że “sam proces tworzenia muzyki był ciekawą przygodą, odkrywaniem tego, co mogłabym znaleźć w danym tekście i jak to wszystko pokazać za pomocą muzyki”. “Nie był to proces łatwy, natomiast sprawiał mi bardzo dużą satysfakcję i radość”.

Artystka powiedziała także, że szczególnie bliski jest jej wiersz “Miej serce”. “Przez długi czas rezonował we mnie jego tekst. Towarzyszył mi on na co dzień, odzywał się w różnych momentach” – zaznaczyła. “Zresztą to jedna z pierwszych piosenek, która w ogóle powstała. Kiedy dostałam pakiet z wierszami Pileckiego, właśnie ten od razu zwrócił na siebie moją uwagę” – wspomninała.

Rotmistrz Witold Pilecki: twarz wrażliwa i sentymentalna

.Za aranżację i kierownictwo muzyczne płyty odpowiada Hadrian Filip Tabęcki. “Wiersze pozwalają poznać zupełnie inną twarz Witolda Pileckiego – wrażliwą, ojcowską, sentymentalną” – powiedział artysta. “Właśnie ta wrażliwa strona Pileckiego daje nam możliwość odkrycia go na nowo” – zwrócił uwagę.

Tabęcki zaznaczył też, że generują bardzo wiele obrazów, wspomnień oraz emocji”. “Ukazują miejsca, których już nie ma. Chociażby rodzinny majątek Pileckiego, który został zrównany z ziemią, a dzisiaj nie ma po nim żadnych śladów, poza strofami wierszy” – powiedział.

“Pilecki również opisuje w nich bardzo osobiste sytuacje. Są to jednak wiersze pisane dla siebie, z wewnętrznej potrzeby, widać, że nie pisał ich z myślą o publikacji” – mówił Tabęcki. “Myślę, że gdyby Pilecki dożył tej chwili, kiedy jego wiersze zostają ubrane w muzykę, byłby bardzo zaskoczony” – dodał.

Oficjalnym partnerem płyty jest Polska Fundacja Narodowa. “W przestrzeni publicznej rtm. Witold Pilecki figuruje jako bohater niezłomny. I to prawda. Staramy się jednak pokazywać bohaterów jako zwykłych ludzi, mających uczucia, ale także jako tych, których było stać na wielkie czyny”- powiedział wiceprezes PFN Michał Góras.

“Jeśli wczytamy się w teksty wierszy Pileckiego, to usłyszymy w nich człowieka niezwykle wrażliwego na piękno przyrody oraz uczucia wobec swoich dzieci i małżonki, wynikające z chrześcijańskiego systemu wartości. W wierszach jest nuta nostalgii oraz tęsknota za krainą dzieciństwa” – zaznaczył wiceprezes PFN. “Nie ukrywam, że już kilka razy słuchałem tej płyty i za każdym razem zapada mi w pamięć inny cytat z wiersza” – dodał.

“Zobaczenie w Pileckim romantyka może być w kontrze do tego, do czego był zdolny. Możliwe, że jego romantyczna dusza była konsekwencją wychowania na Kresach oraz wychowania przez mamę, która zapoznawała go z polskimi bohaterami. Pilecki sam jest bohaterem z krwi i kości, który przeżywa swoje wewnętrzne rozterki, jednocześnie bardzo trafnie przekazuje je w swoich wierszach” – powiedział Michał Góras.

Polska Fundacja Narodowa

.Rotmistrz Witold Pilecki już wcześniej pojawiał się w różnych działaniach Polskiej Fundacji Narodowej związanych z polskimi bohaterami. Jednym z celów działania PFN jest promocja polityki historycznej, a ta oparta jest na konkretnych osobach, wartościach, kulturze i tradycji.

“W ubiegłym roku zostało otwarte Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Polska Fundacja Narodowa współrealizowała to przedsięwzięcie wspólnie z Fundacją Pamięci Ofiar Komunizmu. Rtm. Pilecki w tym muzeum zajmuje kluczowe miejsce” – przypomniał wiceprezes PFN. Poinformował również, że “w tym roku będzie zaprezentowany film o rtm. Pileckim, który jest realizowany wspólnie z Wytwórnią Filmów Fabularnych i Dokumentalnych”.

Płyta zawiera dziewięć piosenek – “O pewnym ogrodzie”, “Dwór w Sukurczach”, “Miej serce”, “List do syna”, “List do córki”, a także “Na latającym dywanie”, “Pod daszkiem z gałęzi” oraz “A w sercu mieć ranę” i “Kwiat biały olbrzyma”.

Na płycie usłyszymy również zespół muzyczny pod kierownictwem Hadriana Tabęckiego oraz muzyków Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa, a także aktorów Andrzeja Mastalerza i Przemysława Tejkowskiego. Album został zadedykowany dzieciom rtm. Pileckiego – Zofii i Andrzejowi.

Wydawnictwo ukazało się pod patronatem honorowym wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Premiera odbędzie się 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert premierowy odbędzie się tego samego dnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie o godz. 20.30.

Uniwersalna historia polskiego bohatera

.”Bez pamięci nigdy nie będzie zjednoczonej Europy, bez pamięci o wartościach, na których opiera się europejska wspólnota, wartościach, które ucieleśnia rtm. Witold Pilecki” – twierdzi prof. Piotr GLIŃSKI, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

“Witold Pilecki jako symbol walki z oboma totalitaryzmami, jako jednostka, człowiek i jako polski oficer, przedstawiciel państwa polskiego i narodu polskiego jest uosobieniem losu Polski w czasie II wojnie światowej i w świecie, który się po wojnie wyłonił” – podkreśla prof. GLIŃSKI.

“Historia Pileckiego jest tak samo ważna dla Polaków, jak i dla wszystkich narodów zjednoczonej Europy i narodów świata, dzielących te same, uniwersalne wartości“.

Jak pisze prof. Piotr GLIŃSKI, “zdajemy sobie sprawę, że budowanie świadomości historycznej o Polsce w świecie międzynarodowej kultury wymaga jeszcze długiej i ciężkiej, wspólnej pracy. To jest nasze zadanie”. 

PAP/Anna Kruszyńska/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2023