Polonia w Hiszpanii – specyfika i organizacja

W dniach 11-12 maja 2023 r. oficjalna delegacja na czele z ministrem Janem Dziedziczakiem, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, udała się do Madrytu celem upamiętnienia Habsburgów żywieckich. Wizyta w Madrycie stała się powodem do spotkania hiszpańskich organizacji polonijnych w siedzibie Ambasady RP. Polonia w Hiszpanii liczy ponad 100 tys. osób.
.Za swe zasługi na rzecz Polski i heroiczną postawę Habsburgowie żywieccy – Karol Olbracht Habsburg i Alicja Ankarcrona Habsburg – zostali w czwartek 11 maja pośmiertnie odznaczeni polskimi orderami państwowymi. Uroczystości przekazania odznaczeń towarzyszyło spotkanie z Polonią. Ponadto wręczone zostały nadane przez premiera Mateusza Morawieckiego Odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą dwóm Konsulom honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii: Jerzemu Maciejowi Zieleniewskiemu i Ramónowi Sentísowi Duránowi.
Polonia w Hiszpanii
.Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Integracji, Ubezpieczeń Społecznych i Migracji w Królestwie Hiszpanii zarejestrowało pobyt ponad 108 tys. polskich obywateli. Polonia w Hiszpanii jest jednak liczniejsza, ponieważ nie każdy Polak przebywający w Hiszpanii powyżej 90 dni zarejestrował swój pobyt. Statystyki nie uwzględniają również osób posiadających jednocześnie polskie i hiszpańskie obywatelstwo.
Pośród Polaków osiadłych w Hiszpanii wymienić można kilka głównych grup ze względu na okres ich przyjazdu. Pierwszą są osoby przybyłe do kraju przed lub w trakcie II wojny światowej. Drugą Polacy, którzy zawitali do Hiszpanii w latach 60. i 70. XX w. już jako emeryci; wcześniej przebywali oni na emigracji w innych krajach europejskich. Trzecią grupę stanowią osoby, które przyjechały do Hiszpanii w latach 80. i 90. XX w. w poszukiwaniu czasowego zatrudnienia; znalazłszy stałą pracę, zalegalizowali oni swój pobyt. Do grupy tej zaliczają się głównie przedstawiciele młodej inteligencji z wykształceniem technicznym, artyści oraz polsko-hiszpańskie małżeństwa mieszane, które postanowiły zamieszkać na stałe w Hiszpanii. Najliczniejsza grupa obywateli polskich przybyła do Hiszpanii po 2006 r., gdy kraj ten otworzył swój rynek pracy dla nowych członków Unii Europejskiej. Od 2021 r. obserwuje się wzrost zainteresowania Polaków zakupem nieruchomości w Hiszpanii.
W kręgu konsularnym Ambasady RP w Madrycie działa 18 szkół polonijnych, do których uczęszcza ok. 700 uczniów. Z okazji polskich świąt narodowych Polonia w Hiszpanii, Instytut Polski w Madrycie oraz Ambasada RP organizują imprezy okolicznościowe. W Hiszpanii istnieją też miejsca pamięci poświęcone polskiej historii, m.in. w Samosierze czy Madrycie. Na terenie okręgu konsularnego Ambasady RP aktywnie działa również duszpasterstwo polskie. Kilkunastu księży i zakonników pełni posługę kapłańską m.in. odprawiając msze w języku polskim i udzielając pomocy obywatelom polskim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
Organizacje polonijne
.Polonia w Hiszpanii jest bardzo dobrze zorganizowana. Organizacje polonijne działają prężnie, a w okręgu konsularnym Ambasady RP w Madrycie jest ich ponad 30. Do tego grona zaliczają się: Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały”, Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne „FORUM”, Stowarzyszenie Kulturalne Baskijsko-Polskie „Arrano-Zuria”, Stowarzyszenie „Nasz Dom”, Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku „Polonica”, Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segowii, Stowarzyszenie Polaków Zamieszkałych w Avili „Casa de Copernico”, Stowarzyszenie Kulturalne „Polonia w Galicji”, Stowarzyszenie Kulturalne Przyjaźni Polsko-Hiszpańskiej „Kopernik” w Cartagenie, Stowarzyszenie „Dom Polski w Getafe”, Stowarzyszenie Polsko-Kanaryjskie „Arka”, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne First to Fight, Asociación Navarra de Amigos de Polonia, Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej w Hiszpanii – Polonijny Klub Olimpijczyka „DYSKOBOL”, Stowarzyszenie ”Polish Professionals in Madrid”, Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „Sparta Alcala”, Stowarzyszenie Polskie w Granadzie „Sami Swoi”, Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kultury „KRAKUS”, Stowarzyszenie Kulturalne Salmantyńsko-Polskie „POLANOLES”, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Wychowania Wielojęzycznego i Międzykulturowego w Kantabrii, Krąg Miłośników Sztuki w Alcala de Henares, Stowarzyszenie Polskie Bursztyn w Valdemoro, Asociación Cultural Hispano-Polaca „Tu Kultura”, Stowarzyszenie Polskie w Sewilli LokoMotywa, Stowarzyszenie Polonia Domus Nostra, Polskie Stowarzyszenie im. Jana Pawła II w Palos de la Frontera, Asociación Polaca Maki Polskie w Jaen, Stowarzyszenie PEGAZ, Stowarzyszenie Polskie im. Mikołaja Reja, Stowarzyszenie AMA Poland, Stowarzyszenie Między Nami.
Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem
.„Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom” – pisze minister Jan DZIEDZICZAK we „Wszystko co Najważniejsze”.
Jak podkreśla, „Polonia (polska diaspora) jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 milionów Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 milionów. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupę narodową poza granicami własnego państwa”.
„Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy” – pisze Jan DZIEDZICZAK.
W jego opinii „jesteśmy w gronie tych uprzywilejowanych narodów, które nie używają cudzego języka jako własnego, ale nasz własny język buduje naszą tożsamość. Podobnie tradycja czy kultura, mocno zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej”.
WszystkoCoNajważniejsze/PP