Polska centrum przemysłowym Europy? Potencjał współpracy z Koreą Południową

Polska centrum przemysłowym Europy

Polska, dzięki współpracy inwestycyjnej z Koreą Płd., stanie się centrum przemysłowym Europy – ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Koreańskie firmy zainteresowane są współpracą m.in. w sektorze infrastruktury i energetyki – zwróciło uwagę MRiT.

Korea Południowa – największy azjatycki inwestor w Polsce

.Jak przekazał w środę resort rozwoju, relacje gospodarcze pomiędzy Polską a Republiką Korei były głównym tematem spotkania ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem ds. handlu w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Dukgeun Ahn. Minister Buda zwrócił uwagę, że Republika Korei jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. Według szefa MRiT zainteresowanie naszym krajem wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców czy działania wielu centrów innowacji.

Polska centrum przemysłowym Europy?

.”Dzięki współpracy inwestycyjnej Polska ma szansę na przyspieszenie procesów industrializacji i stanie się centrum przemysłowym Europy” – ocenił. Dodał, że o naszym strategicznym partnerstwie świadczy „rosnąca wymiana handlowa, inwestycje koreańskie w Polsce oraz pogłębiona współpraca w sektorze obronnym”. Podczas środowego spotkania rozmawiano – jak przekazało MRiT – o dalszym rozwoju współpracy gospodarczej. „W ostatnich latach dwustronna współpraca rozwija się dynamicznie na wielu płaszczyznach, w tym w sektorze obronności, gdzie Polska zawarła kontrakty na zakup koreańskiego uzbrojenia. Strona polska liczy na pogłębienie współpracy przemysłów obronnych z obu państw” – poinformowano.

Współpraca w sektorze infrastruktury i energetyki

.Według resortu, koreańskie firmy zainteresowane są też współpracą w sektorze infrastruktury i energetyki. „Polsce zależy na przyspieszeniu procedury otwarcia koreańskiego rynku dla wieprzowiny z Polski” – dodano. MRiT przytoczyło dane GUS, z których wynika, że w 2022 r. polski eksport do Korei zmniejszył się o 2,4 proc. w ujęciu rocznym do 896,9 mln dol., a import wzrósł o 17,6 proc. rdr do ponad 9 118,8 mln dol. Koreańskie inwestycje w Polsce, jak dodano, koncentrują się w branżach: motoryzacyjnej i elektromobilności (przede wszystkim sektor środków transportu oraz produkcji baterii), elektronicznej i elektrotechnicznej. „Dzięki inwestycjom koreańskimi, Polska stała się jednym z wiodących producentów baterii litowo-jonowych w Europie i na świecie” – podsumowano.

Fenom południowokoreańskich czeboli

.Na temat południowokoreańskich megakoncernów, określanych mianem czeboli, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Eleanor ALBERT w tekście “Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego“.

“Samsung. Założona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej”.

“Hyundai. Grupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego”.

.”SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci” – pisze Eleanor ALBERT.

PAP/Magdalena Jarco/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 września 2023
Fot. Flickr/Steve Jurvetson/Produkcja samochodu przez Teslę