Puste miejsca – premiera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku

2 lutego na scenie Starej Apteki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu „Puste miejsca” w reżyserii Leny Frankiewicz.

Jaką historie opowiedzą „Puste miejsca”?

.”Współczesna katalońska sztuka autorstwa Claudii Cedó opowiada o wychodzeniu z poczucia bezsensu, a także o zgodzie na stratę, która wypierana może spowodować utknięcie w przeszłości, a oswojona i zintegrowana pozwala na wyjście z pustych miejsc ku życiu we wszystkich jego barwach i przejawach” – przekazała w komunikacie kierowniczka działu komunikacji i edukacji teatru Monika Mioduszewska.

Reżyser spektaklu Lena Frankiewicz, cytowana w komunikacie tłumaczyła, że w procesie pracy nad spektaklem ważne było dla niej to, że podejmowany jest temat „społecznie systematycznie wypierany i przemilczany, a który tak naprawdę dotyka wiele par”. „W tym sensie faktycznie wchodzimy do pustych miejsc, bo każdy z nas albo doświadczył tego typu straty albo towarzyszył w niej bliskiej osobie, albo zwyczajnie o tym słyszał” – powiedziała.

Bohaterowie „Pustych miejsc”, Julia i Paul spodziewają się dziecka. Od samego początku ciąża nie przebiega prawidłowo. W wyniku kolejnych komplikacji Julia zmuszona jest stanąć przed decyzją, która odciska trwały ślad na jej psychice. Bohaterka, wciąż rozpamiętując przeszłość przestaje odczuwać teraźniejszość. Jest jednak ktoś, kto używając narzędzi z pogranicza teatru i terapii podejmie próbę uzdrowienia kobiety.

Spektakl w Teatrze Wybrzeże opowie o etapach żałoby

„Istotnym elementem w procesie żałoby jest to, żeby pozwolić sobie świadomie przejść przez wszystkie jej etapy. I żeby dać sobie czas na ekspresję emocji z nią związanych, niczego sztucznie nie przyspieszać, nie ulegać zewnętrznej presji, że Czas już, żebyś wziął/wzięła się w garść, Ile można rozpaczać?, Albo wprost przeciwnie” – tłumaczyła Fankiewicz, reżyserka spektaklu „Puste miejsca”.

Na scenie wystąpią Dorota Androsz, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń i Krzysztof Matuszewski.

Za scenografię i światła odpowiada Agata Skwarczyńska. Kostiumy zaprojektowała Alicja Kamaj. Stroną muzyczną spektaklu zajął się Miłosz Pękala, choreografią – Anna Steller.

Premiera spektaklu odbędzie się na scenie Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w piątek o godz. 19. Kolejne spektakle odbędą się 3,4 oraz 13 i 15 lutego.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lutego 2024