Rocznice Najważniejsze. 21 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 kwietnia?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 21 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

753 p.n.e.: Według tradycyjnych przekazów tego dnia Romulus i Remus założyli Rzym. To również początek rachuby kalendarza rzymskiego Ab Urbe Condita (od założenia Miasta).

1109: Zmarł Anzelm z Canterbury, włoski duchowny, arcybiskup Canterbury, święty Kościoła katolickiego oraz doktor Kościoła, wybitny filozof epoki średniowiecza, jeden z ojców scholastyki, twórca koncepcji zwanej ontologicznym dowodem na istnienie Boga.

1142: Zmarł Piotr Abelard, francuski teolog, filozof, poeta i pisarz, jeden z najwybitniejszych myślicieli epoki, znany m.in. ze swej twórczości epistolarnej oraz miłości do Heloizy.

1509: Henryk VIII Tudor został królem Anglii. Podczas jego panowania doszło do wydania Aktu supremacji, na mocy którego lokalne struktury kościelne uznano za autonomiczne i niezależne od Rzymu, co zapoczątkowało rozwój Kościoła anglikańskiego. 

1864: Urodził się Max Weber, niemiecki socjolog, historyk, ekonomista i prawnik, jeden z ojców socjologii.

1926: Urodziła się Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii od 1952 do 2022 roku, co czyni ją drugą najdłużej panującą osobą w historii zaraz po Ludwiku XVI.

1944: We Francji wprowadzono powszechne prawo wyborcze kobiet.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 kwietnia 2024