Rocznice Najważniejsze. 23 sierpnia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 sierpnia? Pakt Ribbentrop-Mołotow. Pakt Hitler-Stalin

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 23 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1305: Zginął William Wallace, przywódca szkockiego powstania niepodległościowego przeciwko rządom angielskim, bohater narodowy Szkocji. Po upadku insurekcji został pojmany i stracony w Londynie.

1572: W Paryżu podczas wydarzeń tzw. Nocy św. Bartłomieja doszło do rzezi na hugenotach.

1866: Austria i Prusy podpisały traktat pokojowy w Pradze, kończący wojnę między tymi krajami. Pruskie zwycięstwo i osłabienie wpływów austriackich w Rzeszy, były krokiem milowym w stronę zjednoczenia Niemiec.

1914: Rozpoczęła się bitwa pod Kraśnikiem podczas I wojny światowej.

1930: Upadł pierwszy rząd Walerego Sławka. W jego miejsce powołano drugi rząd Józefa Piłsudskiego.

1939: Ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy oraz Związku Sowieckiego, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie pakt o nieagresji, którego tajny protokół zakładał przyszły podział Europy Środkowo-Wschodniej na dwie strefy wpływów. Linia podziału biegła przez terytorium Polski, co było równoznaczne z jej kolejnym rozbiorem.

1943: Zwycięstwem Sowietów zakończyła się bitwa pod Kurskiem – największe starcie wojsk pancernych w historii i jedna z kluczowych batalii II wojny światowej.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 sierpnia 2024