Rocznice Najważniejsze. 5 września
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 5 września?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 5 września
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 5 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1580 – Wojska Rzeczpospolitej zdobyły Wielkie Łuki podczas wojny z Rosją prowadzonej przez króla Stefana Batorego.
1638 – Urodził się Ludwik XIV, król Francji w latach 1643-1715, najdłużej panujący monarcha w historii.
1812 – Rozpoczęła się bitwa pod Borodino (5-7 IX) podczas wyprawy Napoleona na Moskwę.
1905 – Podpisano traktat w Portsmouth, kończący wojnę rosyjsko-japońską.
1914 – Z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w Kielcach powstała Polska Organizacja Narodowa.
1914 – Podczas I wojny światowej rozpoczęła się bitwa nad Marną (5-12 IX), w której wojska francusko-brytyjskie powstrzymały natarcie Niemców, uniemożliwiając im realizację planu wojny błyskawicznej. Wydarzenie to bywa określane „Cudem nad Marną”, skąd wywodzi się późniejsza nazwa „Cud nad Wisłą”, odnosząca się do Bitwy Warszawskiej 1920 r.
1918 – Rada Komisarzy Ludowych wydała specjalny dekret wprowadzający w bolszewickiej Rosji „czerwony terror”.
1926 – W Krakowie na ówczesnym stadionie Wisły rozegrano finał pierwszej w historii edycji Pucharu Polski. Biała Gwiazda pokonała Spartę Lwów 2:1.
1942 – Rozpoczęła się Wielka Szpera, niemiecka akcja deportacyjna polegająca na masowych wysiedleniach ponad 15 tys. dzieci, starców, chorych i niepracujących z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
1948 – We Fromborku otwarto Muzeum Mikołaja Kopernika.
1972 – Podczas XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium doszło do zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez palestyńską organizację terrorystyczną „Czarny Wrzesień”. Zamachowcy zabili dwóch członków izraelskiej drużyny olimpijskiej i wzięli dziewięciu innych za zakładników, którzy później zginęli w nieudanej próbie ratunkowej.
1981 – Rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka