Rumiko Takahashi, autorka japońskich komiksów, otrzymała francuski tytuł rycerski

Rumiko Takahashi

Anime i manga to światowy fenomen kulturowy, ale nigdzie nie są bardziej uwielbiane niż we Francji. To obecnie największy importer japońskich komiksów na świecie. Francuska miłość do japońskich komiksów znajduje odzwierciedlenie także w decyzjach rządowych. W maju 2023 roku rząd Francji odznaczył Rumiko Takahashi za jej zasługi dla rozwoju japońskiej popkultury. W ten sposób autorka dołączyła do grona japońskich artystów, którzy otrzymali tytuł rycerski Francji.

.Rumiko Takahashi, autorka komiksów „Inuyasha. Baśń z feudalnych czasów” oraz „Ranma ½” jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawanych autorek japońskich komiksów manga. Wszystkie serie, nad którymi pracowała, wydrukowano na świecie w łącznie ponad 200 milionach egzemplarzy.

Autorka zadebiutowała w 1978 roku tytułem „Każdy sobie” (jap. 勝手なやつら „Katte na yatsura”), co dało początek serii znanej w Polsce pod tytułem „Urusei Yatsura. Ci kosmiczni natręci”. Jej najbardziej znane prace to przede wszystkim „Ranma ½” oraz „Inuyasha. Baśń z feudalnych czasów”. To właśnie one przyniosły autorce międzynarodową sławę. W Japonii sprzedały się w nakładzie 53 i 45 milionów egzemplarzy.

Takahashi otrzymała tytuł rycerski w Tokio, w rezydencji Phillipe Setona, Ambasadora Francji w Japonii. Nie jest pierwszą mangaka, która została uhonorowana Orderem Sztuki i Literatury. Jest natomiast pierwszą kobietą, którą spotkał ten zaszczyt. Wcześniej tytuł rycerski Francji otrzymali także m.in. Akira Toriyama, autor uwielbianego we Francji „Dragon Ball”, Isao Takahata, współtwórca kultowego studia Ghibli oraz Katsuhiro Otomo, znany przede wszystkim z „Akira”.

Poza tytułem rycerskim, Takahashi otrzymała też wiele innych wyróżnień i nagród. W 2019 roku została laureatką Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême za całokształt twórczości. Rok później otrzymała Medal Honoru z Fioletową Wstęgą, (jap. 紫綬褒章 Shijuhōshō), przyznawany „osobom, które przyczyniły się do rozwoju akademickiego i artystycznego, ulepszeń i osiągnięć.” W 2022 roku Takahashi trafiła do Aleji Sław Harvey oraz Eisner.

.Francuska fascynacja kulturą Japonii, japonisme, sięga drugiej połowy XIX wieku. Popularność współczesnej popkultury Japonii we Francji rozpoczęła się w latach 70-tych XX wieku i trwa do dziś. W 2021 roku aż 55% wszystkich komiksów sprzedanych w tym kraju było mangami.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 maja 2023