Sąd wycofał zezwolenie na noszenie burkini na basenach miejskich

burkini

W środę sąd w Grenoble wycofał zezwolenie, udzielone przez władze miejskie, na noszenie burkini na basenach miejskich. Zgodę na noszenie specjalnego stroju kąpielowego dla muzułmanek władze miasta przegłosowały 16 maja. Zezwolenie miało wejść w życie 1 czerwca. 

.Decyzja o zakazie noszenia burkini wywołała falę krytyki i dyskusje w całej Francji. W Grenoble, jak i w innych francuskich miastach, odbywały się manifestacje przeciwników i zwolenników nowego prawa. 

Sąd w Grenoble uznał inicjatywę burmistrza Grenoble Erica Piolle za niezgodną z francuskimi przepisami o neutralności religijnej. Sprawą zajął się referent ds.laicyzacji, zgodnie z procedurą, przewidzianą przez „prawo ds.walki z separatyzmami”, która umożliwia prefektom złożenie prośby o zakazanie działania, które „poważnie naruszyłoby zasady laicyzacji i neutralności serwisów publicznych”.

Burkini jest specjalnym strojem kąpielowym zgodnym z zasadami ubioru muzułmanek. Strój zakrywa ciało i zawiera spódnicę, która nie przylega do ciała, co jest niezgodne z definicją stroju kąpielowego w basenach miejskich, który musi przylegać do ciała. Zaadoptowane przez władze miejskie Grenoble przepisy wstępu na baseny miejskie nakazują generalnie noszenie strojów przylegających do ciała, jednak dopuszczają również stroje nieprzylegające, jeśli są dłuższe niż sięgające do pół łydki, jak sukienka lub tunika. 

Według sądu administracyjnego, nowe przepisy korzystania z basenów miejskich zostały stworzone tylko i wyłącznie celem dopuszczenia burkini, mającego powiązania z religią. 

Naruszając generalną regułę obowiązku noszenia strojów kąpielowych przylegających do ciała, aby pozwolić niektórym użytkownikom na odstępstwo od tej reguły w celach religijnych, tak jak jest zresztą zapisane w pismach wspólnoty, autorzy prawa poważnie naruszyli zasadę neutralności serwisów publicznych – uzasadnia decyzję sąd.

Prefekt departamentu Isère, gdzie znajduje się Grenoble, powiedział, że otrzymał instrukcje od Ministra Spraw Wewnętrznych Géralda Darmanina, w razie przyjęcia prawa do noszenia burkini w basenach miejskich. Po decyzji sądu Darmanin wyraził aprobatę na Twitterze: 

Doskonała nowina: po naszej apelacji, trybunał administracyjny wycofuje decyzję burmistrza Grenoble zezwalającą na noszenie burkini w basenach miejskich dzięki narzędziom jakie daje prawo ds. walki z separatyzmami powołane przez Emmanuela Macrona.

Burmistrz Grenoble Eric Piolle ogłosił na Twitterze, że odwoła się od decyzji sądu do Rady Stanu. 

Oprac. JM
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2022