Szanse Érica Zemmoura - największe wzrosty we francuskiej kampanii prezydenckiej

Szanse Érica Zemmoura - największe wzrosty we francuskiej kampanii prezydenckiej

Najnowsze sondaże pokazują, że w wyborach prezydenckich we Francji nic jeszcze nie jest pewnikiem. Wciąż nie wystartował kandydat oczywisty w tych wyborach, czyli Emmanuel Macron. Tradycyjnie startują Marine Le Pen i Jean-Luc Mélenchon. Jednak największe wzrosty chętnych, aby w tych wyborach oddać głos właśnie na niego notuje pisarz i filozof polityki Éric Zemmour.

Szanse Érica Zemmoura wciąż stanowią przedmiot sporu we Francji. Zemmour nie dysponuje bowiem partią polityczną, ani politycznym doświadczeniem. Nigdy nie był bowiem choćby merem, samorządowcem, nie mówiąc już o zasiadania w parlamencie. Dopiero teraz tworzy ugrupowanie “Reconquete“. Trudno mu więc zdobyć poparcie – wydawałoby się.

A jednak to Éric Zemmour notuje największe wzrosty, największą dynamikę, w najnowszym sondażu. Właściwie tylko on i Emmanuel Macron, a więc najbardziej wyraziści kandydaci, notują przyrost potencjalnych wyborców. Co prawda tylko o + 0,5 %, ale zauważalna jest “flauta” Valérie Pecresse (na poziomie 14%) i “łagodna stabilizacja” wyników Marine Le Pen (14,5%; -0,5%). Wspomniany wcześniej Jean-Luc Mélenchon dotarł do poziomu 13%, co stanowi świetny wynik, jeśli nie najlepszy, dla lewicy w ostatnim czasie.

Szanse Érica Zemmoura :

Kim jest Éric Zemmour? Jego sylwetkę w ciekawy sposób kreślił Jan Śliwa. “Jest algierskim Żydem, urodził się we Francji, został wychowany w podziwie dla francuskiej kultury, zaakceptował i pokochał Francję jako swoją ojczyznę, z całą jej skomplikowaną historią. Jako syn imigrantów z robotniczego przedmieścia nie dostał tej Francji za darmo. By stać się w pełni Francuzem, nie tylko na papierze, musiał ciężko pracować. Ale widział też, co mu ta Francja dała – przynależność do wspaniałej kultury, która wzbudzała podziw świata.

Kultura ta stała się jego domem. By ją rozumieć, trzeba ją znać. I tak na dole okładki jego programowej książki Francja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa widnieje słowo „Rubempré”, łatwo je przeoczyć. To nazwa wydawnictwa. Ale to też słowo klucz. Lucien de Rubempré to bohater Straconych złudzeń Balzaca, młody człowiek z prowincji, pragnący zrobić wielką karierę w Paryżu. Lektura młodości, wyznacznik drogi życiowej. Inną inspiracją jest Jacques Bainville, monarchistyczny dziennikarz i historyk, który na łożu śmierci wyraził żal, że tylko komentował wydarzenia, zamiast wziąć w nich czynny udział. Ta refleksja skłoniła Zemmoura do podjęcia wyzwania” – opisuje Śliwa.

Stał się Éric Zemmour jednoosobowym ośrodkiem badawczym, który diagnozuje francuską (i nie tylko) teraźniejszość, przeszłość i przyszłość w doskonałej niezgodzie z liberalno-lewicowym kanonem ideologicznym” – pisze z kolei Grzegorz Dobiecki, w tekście “Muszkieter Éric Zemmour“.

Éric Zemmour był gościem 5-lecia “Wszystko co Najważniejsze”, wówczas też spotkał się z autorami i czytelnikami tytułu w warszawskiej Galerii Porczyńskich. Ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika “Idziemy” tak wspominał to spotkanie: “Jako francuski patriota twierdzi – co dla nas szokujące – że do pewnego stopnia rozumie Władimira Putina. Bo jeśli Zemmourowi trudno pogodzić się z utratą przez Francję jej imperialnej pozycji, to tym samym tłumaczy Putina, który dąży do odzyskania Krymu i innych części dzisiejszej Ukrainy. Dla Zemmoura nie tylko Krym jest rosyjski, ale także Kijów, jako miejsce chrztu i kolebka wielkiej Rusi, zanim dotarli tam Polacy. Stąd w dzisiejszym wspieraniu niepodległości Ukrainy widzi – jak wielu Francuzów – przykład amerykańskiego awanturnictwa. Polskiego przy okazji też. Nie Putin, ale Trump jest dla Zemmoura zagrożeniem pokoju na świecie.

Amerykanie w Europie są dla Zemmoura wrogami szerokiej współpracy między Zachodem i Wschodem. Bronią w ten sposób – twierdzi – swojej hegemonii w świecie i interesów gospodarczych. Niemcy i Francja w jedności z Rosją mogłyby tej hegemonii zagrozić. Gdyby nie Amerykanie, taka współpraca już dawno byłaby faktem. Polska zaś jest w tej grze koniem trojańskim Ameryki. I to jest jeden z powodów – mówi Zemmour – dla których nie możemy liczyć na sympatię nie tylko Moskwy i Berlina, ale także Paryża. Warto pamiętać, na czym się stoi” – pisze ks. Henryk Zieliński.

Szanse Érica Zemmoura zdobycia “serc i umysłów Francuzów” zostaną dookreślone nie tyle w sondażach przedwyborczych – one zwykle są różnorodne, i do ostatniego dnia będą. Szanse Érica Zemmoura poznamy 10 kwietnia 2022 roku, w noc pierwszej tury wyborów prezydenckich. Druga tura odbędzie się 24 kwietnia. Czy będzie w niej Éric Zemmour, jaki procent Francuzów uzna za swoje jego idee i propozycje? O tym dowiemy się już wkrótce.

A wcześniej polecamy najnowszą książkę Érica Zemmoura, “Francja nie powiedziała ostatniego słowa”, wydaną przez “Wszystko co Najważniejsze”.

Promocyjnie dla naszych Czytelników:
Gdzie?
* w dobrych księgarniach w całym kraju, np. w Bonito [LINK]
* wysyłkowo (cena promocyjna) w Sklepie Idei www.SklepIdei.pl [LINK]

* wraz z prenumeratą miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze” w księgarni Operonu [LINK]
* w formie e-booka zarówno w formacie mobi jak i epub np. w Legimi [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lutego 2022