Szwajcaria zamroziła prawie 8 mld dolarów rosyjskich aktywów

Oligarchowie rosyjscy oligarchia w Rosji

Szwajcaria zamroziła około 7,9 miliarda dolarów rosyjskich funduszy. Wartość wszystkich rosyjskich aktywów znajdujących się w Szwajcarii, także tych nie są objętych sankcjami, wynosi 48 mld dolarów. Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych zwraca jednocześnie uwagę, że to tylko część środków rosyjskiego pochodzenia.

.Jak czytamy w komunikacie Sekretariatu Stanu do Spraw Gospodarczych, Szwajcaria zamroziła do tej pory około 7,9 miliarda dolarów rosyjskich funduszy. Oznacza to wzrost o około 0,8 miliarda dolarów w stosunku do ostatnich danych opublikowanych przez szwajcarski Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych w lipcu. W danych podanych przez Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) w czwartek uwzględniono sankcje nałożone na 1239 osób, 116 przedsiębiorstw i 15 nieruchomości według stanu na 25 listopada. W podsumowaniu szwajcarskiego rządu zawarto także dane dotyczące rosyjskich aktywów znajdujących się w Szwajcarii – zarówno tych, na które nałożono sankcje, jak i tych, na które ich nie nałożono – które od czerwca podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu. Ich kwota wynosi łącznie 46,1 mld franków szwajcarskich (ok. 48 mld dolarów).

Rząd wyjaśnił, że obywatele szwajcarscy lub państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Szwajcarii są zwolnione z obowiązku sprawozdawczego w kraju. Wymóg dotyczy ponadto tylko depozytów powyżej 100 tys. franków (ok. 105 tys. dolarów). Jak przekazał SECO, poziom zgłoszonych aktywów „nie może być zatem utożsamiany z łączną kwotą środków pochodzenia rosyjskiego znajdujących się w Szwajcarii”.

Odkąd rząd Szwajcarii zdecydował się 28 lutego, aby dołączyć do sankcji UE nałożonych na Rosję, regularnie aktualizuje czarną listę przedsiębiorstw oraz osób prywatnych i stosuje się do każdego kolejnego pakietu unijnych sankcji, tak jak ostatnio do najnowszych ograniczeń, wycelowanych w rosyjski sektor naftowy – przekazał portal Swissinfo.

Na fakt aktywnego uczestnictwa Szwajcarii w procesie nakładania sankcji, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” zwraca uwagę ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark BRZEZINSKI.

„Bardzo szybko poszczególne narody świata wprowadziły bezprecedensowy pakiet sankcji i kar przeciwko Rosji, co odizolowało od świata i sparaliżowało gospodarkę najeźdźcy. Sankcje poparła nawet Szwajcaria, znana ze swojej historycznej neutralności. Ustąpiły także Niemcy, które zrezygnowały z gazociągu Nord Stream 2. Unia Europejska natomiast coraz silniej dąży w stronę niezależności energetycznej od Rosji. Kroki podjęły Szwecja i Finlandia. Prezydent Zełenski wpoił nam chęć do jednoczenia się.” – pisze ambasador Mark BRZEZINSKI w tekście „Pomoc, którą wspólnie ofiarujemy, nadaje znaczenie słowom „Sława Ukrajini” [LINK]

W połowie września rząd Szwajcarii podjął decyzję o całkowitym zawieszeniu umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom rosyjskim. Wcześniej zawieszenie analogicznej umowy zatwierdziła UE. W lipcu prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis oświadczył w Lugano na zakończenie międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, że brakuje podstawy prawnej, aby zarekwirować zamrożone rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie.

Nigel GOULD-DAVIES, analityk International Institute for Strategic Studies specjalizujący się w tematyce rosyjskiej i były ambasador Wielkiej Brytanii na Białorusi podkreśla fenomen sankcji nakładanych na Rosję, od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę,

„Po raz pierwszy wśród przeciwników jednego kraju znalazły się nie tylko inne państwa, ale i przedsiębiorstwa. Powszechne wycofywanie się firm zachodnich z działalności w Rosji to kolejny etap transformacji ryzyka politycznego” – pisze Nigel GOULD-DAVIES „Sankcje wobec Rosji. Coraz bardziej skuteczne” [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2022