Ukrainian Freedom Orchestra rozpoczęła międzynarodowe tournée koncertem w warszawskiej Operze Narodowej

Ukrainian Freedom Orchestra

Z Warszawy Ukrainian Freedom Orchestra, wyruszy w trasę koncertową obejmującą Gdańsk, Berlin, szwajcarską Lucernę, Amsterdam i Hamburg.

Ukrainian Freedom Orchestra

.Licząca 74 osoby Ukrainian Freedom Orchestra zrzesza muzyków z całego kraju. Niektórzy z męskich członków otrzymali specjalne pozwolenie od ukraińskiego rządu, aby służyć narodowi poprzez muzykę. W skład orkiestry wchodzą także ukraińscy muzycy będący uchodźcami oraz członkowie orkiestr europejskich, pochodzenia ukraińskiego. Powołana w 2022 roku Ukrainian Freedom Orchestra jest wspólnym projektem Opery Narodowej i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Orkiestrą dyryguje Keri-Lynn Wilson, kanadyjka pochodzenia ukraińskiego, która pomogła założyć Ukrainian Freedom Orchestra i jest jej dyrektorem muzycznym. Pierwsza Dama Ukrainy, Olena Zełenska określiła orkiestrę jako „muzyczny głos Ukrainy”. – Uniwersalna i zrozumiała bez tłumaczenia, muzyka jest językiem, którym możemy mówić do świata – powiedziała. Trasa koncertowa Summer Freedom Tour 2023 ma być zdaniem ukraińskiej pierwszej damy okazją, aby usłyszeć ponadczasowe przesłanie wolności.

Trasa koncertowa

.Z Warszawy orkiestra wyruszy w trasę koncertową obejmującą Gdańsk, Berlin, szwajcarską Lucernę, Amsterdam i Hamburg. Muzycy wystąpią także w Snape Maltings Concert Hall we wschodniej Anglii oraz w słynnej londyńskiej Barbican Hall.

Ubiegłoroczna trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra, która oprócz prestiżowych europejskich sal koncertowych obejmowała Kennedy Center w Waszyngtonie, spotkała się z uznaniem krytyków i entuzjastycznymi reakcjami publiczności oraz bezprecedensową relacją w mediach.

Kultura Najważniejsze

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

Oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 sierpnia 2023