Jak wygląda urlop ojcowski w Japonii?

Urlop ojcowski w Japonii

Zgodnie z badaniami Keidanren, największego lobby biznesowego w Japonii, coraz więcej mężczyzn wykorzystuje możliwość wzięcia urlopu ojcowskiego. To dzięki zmianom legislacyjnym z października 2022 roku.

.W badaniu przeprowadzonym w maju 2023 roku wzięło udział 278 japońskich firm. Prawie 60% wszystkich pracujących ojców wykorzystało przynajmniej 30 dni lub więcej. To o 18.2% więcej, niż w 2021 roku.

W październiku 2022 roku rząd Japonii nadał mężczyznom do czterech tygodni urlopu ojcowskiego. Wcześniej stosunkowo niewielu mężczyzn decydowało się na branie dni wolnych. Wraz ze zmianami prawnymi część największych japońskich firm zaczęła zachęcać ojców do pozostawania w domu. Można wymienić dużą firmę handlową Itochu, która wypłaca część pensji dla młodych rodziców.  

W firmach, które zatrudniają mniej niż 300 osób, tylko 1 na 3 mężczyzn wykorzystało urlop ojcowski. W 2022 roku 46% z nich odpoczywało tylko przez 5 dni.

Keidanren prognozuje, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw zmaga się z dużymi niedoborami pracowników. Suzuki Shigeya, który stoi na czele Biura Prawa Pracy Keidanren, podkreśla, że potrzebne są dalsze rozwiązania systemowe.

Japonia od dawna próbuje walczyć ze stereotypem nieobecnych ojców oraz matek, które rezygnują z pracy wraz z urodzeniem dzieci. Jest to wpisane w szeroko zakrojoną strategię zachęcania Japończyków do zakładania rodzin. W styczniu 2023 roku premier Fumio Kishida podkreślił, że trzeba działać „teraz, albo nigdy”, bo Japonia znajduje się „na skraju wydolności społecznej” z powodu malejącej liczby urodzeń.

Japonia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wieku ludności, po Monako. Ponieważ ma także stosunkowo ostre prawa migracyjne, zmaga się ze skutkami niedoborów pracowników. W 2022 roku urodziło się 800 tysięcy Japończyków, mniej, niż w czasie II wojny światowej.

.W czerwcu 2023 roku Kishida zaproponował 3-letni plan walki z malejącą populacją, na którą rząd przeznaczy 25 miliardów jenów.  Wśród innych działań w tym zakresie Fumio Kishida zaproponował także serię zmian legislacyjnych, które ma wspierać rodziców na rynku pracy. Do 2025 roku obiecał także zwiększyć liczbę mężczyzn, którzy decydują się na urlop ojcowski, z 14% do 50%. Docelowo, w 2030 roku 85% młodych ojców ma pomagać swoim żonom przynajmniej przez miesiąc.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 czerwca 2023