USA oskarża RPA o dostarczenie broni Rosji
Ambasador USA w RPA Reuben Brigety oskarżył RPA o dostarczanie broni Rosji – poinformowała w czwartek agencja AP, powołując się na lokalne media.
.Podczas spotkania z dziennikarzami w Pretorii ambasador powiedział, że jeden z transportów broni został zrealizowany w grudniu, kiedy statek „Lady R” zawinął do bazy marynarki wojennej leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni. USA są pewne – powiedział ambasador – że po załadunku broni i amunicji statek ruszył w powrotny rejs do Rosji. W owym czasie do ministra obrony RPA zostało skierowane w tej sprawie pismo, jednak odpowiedzią – stwierdził ambasador – była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z Afryką.
Militarna pomoc RPA dla Rosji
.Bridgety podkreślił, że jego rząd traktuje sprawę skrajnie poważnie i liczy, że Afryka Południowa „zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi”. Na pytanie o pewność co do danych wywiadowczych Brigety stwierdził, że „dałby sobie za nie głowę uciąć”.
Chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskie ćwiczenia marynarki wojennej
.Ambasador przypomniał również, że USA rozmawiały z przedstawicielami RPA o wspólnych, chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskich ćwiczeniach marynarki wojennej. „Wyraziliśmy poważne obawy dotyczące terminu wspólnych ćwiczeń morskich, które zbiegły się z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – powiedział. Po opublikowaniu tych informacji opozycja zażądała od prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy wyjaśnień w sprawie broni dla Rosji. Rampahosa oświadczył, że jego rząd „bada sprawę” i we właściwym czasie „będzie się mógł na jej temat wypowiedzieć” – podała agencja Reutera.
Kraje OPEC a Rosja
.Na temat rosyjskich dążeń do zacieśniania relacji gospodarczych z państwami arabskimi wchodzącymi w skład OPEC na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Ekaterina ZOLOTOVA w tekście “Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej a Rosja“. Autorka zwraca w nim również uwagę na czynniki stojące na przeszkodzie w zacieśnieniu więzi handlowych na linii Rosja-OPEC.
“Wydaje się jednak, że potencjalna współpraca z krajami arabskimi budzi więcej entuzjazmu po stronie rosyjskiej. Kraje arabskie są zdania, że choć relacje z Rosją są dziś lepsze niż w trakcie zimnej wojny, to jednak pozostało wiele punktów spornych. Poza trudnościami logistycznymi i finansowymi handel pomiędzy Rosją a krajami arabskimi może napotkać co najmniej dwie duże przeszkody”.
“Po pierwsze, kraje arabskie obawiają się rosyjskich relacji z Iranem i operacji prowadzonych przez Rosję w Syrii. Iran ma silną armię i może liczyć na lojalność wspólnot szyickich w krajach Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej. Kraje arabskie rozumieją wprawdzie, że rosyjsko-irańskie partnerstwo ma swoje granice, ale nie sądzą, aby Moskwa miała porzucić długoterminową współpracę z Teheranem (który należy do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, a z Rosją łączy go tymczasowe porozumienie o wolnym handlu) na rzecz zbliżenia z nimi”.
.”Pamiętajmy również, że podczas gdy Katar i Arabia Saudyjska zainwestowały potężne sumy, udzielając wsparcia zbrojnej opozycji w Syrii, Rosja od dawna wspiera reżim Asada. Syria może zresztą stać się jeszcze większą kością niezgody, i to już wkrótce, zważywszy na tureckie plany rozpoczęcia operacji na północy kraju w okolicy Manbidżu i Tall Rifat. Zapowiedzi te wywołały reakcję stron zainteresowanych. Rosyjska armia już wysłała dodatkowe siły do swojej bazy na przedmieściach Manbidżu i zwiększyła liczbę personelu wojskowego w Ajn Isa, Ajn al-Arab i Tell Tamer. Według tureckich doniesień Moskwa rozmieściła również system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1 w Al-Kamiszli” – pisze Ekaterina ZOLOTOVA.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ