Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie

Zespoły z mediolańskiej La Scali, Filharmonii Luksemburskiej oraz Filharmonii w Bergen wystąpią w Krakowie podczas 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywać się będzie od 13 do 28 marca.

Zespoły z mediolańskiej La Scali, Filharmonii Luksemburskiej oraz Filharmonii w Bergen wystąpią w Krakowie podczas 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywać się będzie od 13 do 28 marca.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

.”W tym roku festiwal zaprezentuje krakowskiej publiczności aż trzy duże, międzynarodowe koncerty” – zapowiedział Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest organizatorem festiwalu. „Zaczynamy od Orkiestry Filharmonii Luksemburskiej z wielką gwiazdą pianistyki Beatrice Raną, następny w programie jest koncert mediolańskiej La Scali w mniejszym, kameralnym składzie, z muzyką Puccinego, którym chcemy oddać cześć pamięci tego artysty w 100. rocznicę jego śmierci. Na koniec krakowskiej odsłony festiwalu zaprezentuje się również Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen” – wymienił.

Koncerty będą się odbywać w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Orkiestra Filharmonii Luksemburskiej pod batutą Gustava Gimeno wystąpi 17 marca. Solistka koncertu, włoska pianistka Beatrice Rana wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann, utwór zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej ubiegłym roku. Wykonane zostaną także Uwertura Coriolan i IV Symfonia B-dur Beethovena.

Mediolański zespół I Virtuosi della Scala pod batutą Massimiliano Caldiego zaprezentuje muzykę Giacomo Pucciniego oraz Ottorina Respighiego 25 marca. Dwa dni później wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen pod dyrekcją Lawrence’a Fostera, a w programie koncertu znajdą się Geschwindmarsch Beethovena z Symfonii „Serena” Paula Hindemitha, I Symfonia c-moll Johannesa Brahmsa i pochodzący z 1977 roku I Koncert skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego, którego wykonawcą będzie młody solista izraelskiego pochodzenia Yamen Saadi.

Wystawa manuskryptów muzycznych

.Tradycyjnie festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa manuskryptów muzycznych. „To projekt, który od lat realizujemy we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć rękopisy Beethovena, manuskrypty innych kompozytorów oraz obiekty bezpośrednio związane z tematyką festiwalu” – zapowiedział Andrzej Giza.

Na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej znajdą się szkice i rękopisy utworów najwybitniejszych kompozytorów XIX wieku pochodzących ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych w bibliotece UJ. Wernisaż odbędzie się 13 marca o godz. 13.00 i uświetni recital zespołu Książek Piano Duo z utworami Beethovena i Szymanowskiego. Wystawa czynna będzie do 28 marca.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Julia Kalęba/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2024