Wybory prezydenckie we Francji.
Druga kadencja dla Macrona?

Wybory prezydenckie we Francji. Druga kadencja dla Macrona?

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 roku. Startuje 12 kandydatów, jednak jeden z nich nie musi obawiać się o wejście do drugiej tury. Urzędujący prezydent Emmanuel Macron zmierza do reelekcji. Czy Macron wygra wybory?

Od początku kiedy badane są szanse wyborcze kandydatów, Emmanuel Macron prowadzi we wszystkich sondażach. W najnowszych sondażach zbobywa od 30 do 36 procent, podczas gdy jego najbliżsi kontrkandydaci liczyć mogą na co najwyżej maksymalnie 16 % poparcie.

Emmanuel Macron wchodzi do drugiej tury. Co dalej? Wszystko zależy, kto będzie jego kontrkandydatem. Dziś ośrodki sondażowe pokazują, że wygrywa z każdym z kontrkandydatów. Jednak może się to zmienić wówczas, gdy zostanie wskazany kontrkandydat Macrona w drugiej turze.

Co ciekawe, w najnowszym badaniu opinii publicznej Odoxa-Backbone Consulting dla “Le Figaro”, 79% Francuzów przewiduje reelekcję Emmanuela Macrona (wzrost o 13 punktów w ciągu ostatniego miesiąca. Zdaniem 68% respondentów to atak Rosji na Ukrainę wzmacnia kandydaturę urzędującego prezydenta.

O ile nie dziwi przekonanie o ponownej reelekcji Emmanuela Macrona wśród 99% zwolenników LREM czyli jego ugrupowania, o tyle może dziwić przekonanie o drugiej kadencji Macrona deklarowane przez 86% zwolenników Partii Socjalistycznej, 82% Republikanów, 80% ekologów. Mimo kandydatów własnych tych ugrupowań.

Dziś w drugiej turze wyborów prezydenckich Emmanuel Macron może spotkać się z jednym z trzech kontrkandydatów:

Nadzieję dla tego, kto stanie przeciw Macronowi w drugiej turze, może nieść kolejny sondaż Odoxa-Backbone Consulting dla “Le Figaro”. Czy życzy Pan / Pani sobie kolejnej kandencji Emmanuela Macrona? Tak i raczej tak: 44%, nie i zdecydowanie nie: 54%. I jeszcze jedno pytanie z tego samego badania: czy od maja 2017 r., patrząc na całą kadencję Emmanuela Macrona, jest Pana/Pani zdaniem dobra czy zła? Odpowiedź: to była dobra kadencja: 47%, to była zła kadencja: 52%.

Jeśli więc głębiej wczytać się w wyniki sondaży, reelekcja Emmanuela Macrona nie jest oczywistością.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2022
Fot. PASCAL ROSSIGNOL / Reuters / Forum