
Jean-Luc Mélenchon w wyścigu wyborczym we Francji zajmuje trzecie miejsce. To najwyżej plasowany kandydat lewicy w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 roku.
Kim jest Jean-Luc Mélenchon?
Jean-Luc Mélenchon jest jednym z dwunastu kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji [LISTA]. Wg różnych sondaży zajmuje dziś w tym wyścigu trzecie miejsce, po Emmanuelu Macronie i Marine Le Pen a przed Érikiem Zemmourem i Valérie Pecresse.
Mélenchon ma 70 lat i od kilku już wyborów prezydenckich występuje jako kandydat skrajnie lewicowych wyborców. Niepokorna Francja to jego ugrupowanie. W 2017 r., w poprzednich wyborach, Mélenchon otrzymał 19,58% głosów. Kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji 2022 r. W najnowszych sondażach przedwyborczych notuje około 15%. Interesującym aspektem tej kampanii jest, że Jean-Luca Mélenchona wspiera Ségolene Royal, kandydatka Partii Socjalistycznej z wyborów prezydenckich w 2007 r.
Koniec bezwarunkowego poparcia dla Rosji Putina?
Dotychczas Mélenchon bezwarunkowo popierał Rosję – działo się tak właściwie za każdym razem, gdy kwestia respektowania praw człowieka czy ekspansji terytorialnej Rosji, rosyjskiego imperializmu, stawała na forum publicznym. Mélenchon jest zdecydowanym przeciwnikiem NATO, opowiada się także przeciw integracji europejskiej.
Francuska opinia publiczna bombardowana jest zdjęciami z Ukrainy, gdzie wojska Władimira Putina dokonują zbrodni wojennych: atakowani są bezbronni mieszkańcy, mają miejsce gwałty, łamane jest prawo dotyczące zachowania względem cywilów. W tej sytuacji Mélenchon poszukiwał długo pomysłu na “akcent pokojowy” w swojej kampanii.
Błękitne hełmy do ochrony ukraińskich reaktorów
Pomysł Jean-Luc Mélenchona sprowadza się do przyjęcia przez forum Organizacji Narodów Zjednoczonych decyzji o wysłaniu “błękitnych hełmów” (sił Narodów Zjednoczonych) do ochrony 17 reaktorów jądrowych działających na terytorium Ukrainy. Lider Niepokornej Francji przekonuje, że w trakcie działań wojennych może dojść do zaplanowanych bądź przypadkowych zdarzeń mających wpływ na stabilne działanie reaktorów. Nie można do tego dopuścić, a jedyną siłą, którą zaakceptują zarówno Rosja jak i Ukraina, są “błękitne hełmy” Narodów Zjednoczonych.
To jedna z wielu koncepcji dotyczących wojny na Ukrainie, jaka pada we francuskiej kampanii wyborczej. Emmanuel Macron, prezydent zmierzający do reelekcji, w ostatnich tygodniach wielokrotnie rozmawia z Władimirem Putinem, aby przybliżyć możliwość zawarcia pokoju między Rosją a Ukrainą. Na razie bez sukcesu.
Oprac. AJ