Wystawa „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym

Elementy z grobu książęcego w Giebułtowie, brązowy posążek Dionizosa odkryty w okolicy Sieradza oraz ponad tysiąc innych artefaktów można zobaczyć na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” otwartej w czwartek w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Elementy z grobu książęcego w Giebułtowie, brązowy posążek Dionizosa odkryty w okolicy Sieradza oraz ponad tysiąc innych artefaktów można zobaczyć na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” otwartej w czwartek 8 lutego 2024 roku w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

„Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

.Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold, adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Na wystawie zaprezentowano ponad tysiąc obiektów odnalezionych na terenach polskich, wypożyczonych z siedmiu instytucji muzealnych, a znajdujących się w zbiorach własnych Muzeum Zamkowego.

Na ekspozycji znalazły m.in. naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów.

Celem wystawy jest podkreślenie znaczenia wpływu, jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski. Autorzy chcieli także ukazać europejski wymiar dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego. W czasach zwanych przez archeologów okresem wpływów rzymskich (I-IV w. po Chr.) w Górach Świętokrzyskich funkcjonowało jedno z największych centrów metalurgicznych w Europie.

„Jak to z importami rzymskimi było”

.Organizatorzy zwrócili uwagę, że rzymscy historycy m.in. Tacyt, Pliniusz czy Jordanes wykazywali zainteresowanie ludami zamieszkującymi tereny znajdujące się poza granicami imperium. Wynikało to głównie ze względu na handel, utrzymywany poprzez tzw. szlak bursztynowy, łączący basen Morza Śródziemnego z ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Wystawie towarzyszył wykład zatytułowany „Jak to z importami rzymskimi było”, który wygłosił prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 maja.

Kultura Najważniejsza – przygotuj się na weekend

.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2024