Wystawa twórczości Tadeusza Kuntzego na Wawelu
Twórczość Tadeusza Kuntzego (1727–1793) – jednego z najbardziej znaczących malarzy pracujących dla polskich zleceniodawców w drugiej połowie XVIII wieku pokazano na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Według autorów ekspozycji, jest to pierwsza tak duża wystawa poświęconą temu artyście.
Specjalna wystawa – wyjątkowy artysta
.Dyrektor wawelskiego muzeum Dr hab. Andrzej Betlej wskazał podczas czwartkowego briefingu, że wystawa „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” kończy tegoroczny sezon wystawienniczy na Wawelu, a także wpisuje się w pewien cykl prezentacji, które są poświęcone dawnej sztuce polskiej. Wystawa „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” powstała dzięki współpracy Zamku Królewskiego na Wawelu z: Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie. Oglądać ją można na Wawelu od piątku do 2 marca przyszłego roku.
„Ona nie dość często, nie dość wyraźnie jest obecna w ofercie muzealniczej. Tymczasem misją każdego muzeum jest nie tylko tworzyć wielkie wystawy przekrojowe (…), ale również przygotowywać wystawy, które odkrywają, bo w tym przypadku mamy do czynienie z wystawą, która stanowi pewnego rodzaju odkrycie” – ocenił dyrektor.
Jak zaznaczył, ekspozycja stanowi rodzaj mini\monografii Tadeusza Kuntzego, a część dzieł nigdy wcześniej nie pokazywano publicznie. Pomimo, że wystawa ma charakter studyjny i naukowy – ocenił Betlej – to przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców „żeby nauczyć, ale również poznać, a także zachwycić różnorodnością twórczości Kuntzego”.
Malarz rzymskiej codzienności
.Według Natalii Koziara-Ochędużko, współkuratorki wystawy i kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu, autorki poprzez ekspozycję chciały opowiedzieć o warsztacie artystycznym Kuntzego, zwanego malarzem rzymskiej codzienności. Zaprezentowane prace – wskazała – stanowią dowód wszechstronności artysty, który z taką samą wprawą wykonywał obrazy sztalugowe, malowidła monumentalne oraz niewielkie elementy dekoracyjne. Początki jego kariery sięgają sztuki barokowej, rozkwit wiąże się z rokokiem, a w późniejszych pracach, szczególnie rysunkowych uwidacznia się klasycyzm.
„Tą wystawą opowiadamy nie tylko historię Kuntzego, ale też malarstwa drugiej połowu XVIII wieku – mamy to szczęście, że opowiadamy to na przykładzie artysty niezwykłego” – zaznaczyła Koziara-Ochędużko.
Katarzyna Chrzanowska, współkuratorka wystawy i historyczka sztuki związana z Instytutem Sztuki PAN poinformowała, że ekspozycja na Wawelu podzielona została na cztery części. Pierwszą otwiera autoportret artysty, a oglądać na niej można także obrazy związane z jego edukacją malarską i wczesnym okresem twórczości.
„Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)”
.W kolejnej przestrzeni autorki skupiły się wokół dzieł rodzajowych. Można zobaczyć bogaty zespół rysunków oraz wybór gwaszy, które przedstawiają codzienność ulic Rzymu i okolicznych wiosek. „Są tam dwie grupy osób, które chwytał swoim okiem malarza – z jednej strony bogatą arystokrację i wyższe duchowieństwo, a z drugiej codzienność uboższych mieszkańców Rzymu i okolicznych wsi” – przekazała współkuratorka.
Trzecia cześć wystawy poświęcona została malarstwu religijnemu, ze szczególnym uwzględnieniem warsztatu malarza, a ekspozycję zamyka prezentacja archiwalnych fotografii przedstawiających zaginione gwasze rodzajowe ze zbiorów hrabiego Aleksandra Szeptyckiego w Łabuniach.
Weekend w objęciach sztuki
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
.Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ WszystkocoNajważniejsze/LW