
EXPO Osaka 2025 - wiemy coraz więcej o lokalizacji Wystawy Światowej

Latające taksówki, wirtualne portfele, zaawansowane technologie i androidy. 13 kwietnia 2023 roku w Osace miała miejsce oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy Wystawy Światowej. Teraz na sztuczną wyspę Yumeshima („wyspa marzeń”), wkroczyły już dźwigi i maszyny budowlane. Wiemy coraz więcej o miejscu, w którym będzie mieć miejsce EXPO Osaka 2025.
Sztuczna wyspa Yumeshima
.W ceremonii udział wzięli m.in. premier Fumio Kishida, gubernator Osaki Hirofuni Yoshimura oraz Masakazu Tokura, przewodniczący Keidanren, największego lobby biznesowego Japonii. Gubernator Yoshimura podkreślił, że wydarzenie ma „zainspirować następne pokolenie”.
Wybór miejsca Wystawy Światowej nie jest przypadkowy. Ma kojarzyć się ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem i ochroną ludzkiego życia, zgodnie z mottem przewodnim wydarzenia: „Projektowanie Przyszłych Pokoleń”. Yumeshima (夢洲) powstała ze śmieci przetworzonych jeszcze w latach 70-tych. Znajduje się przy ujściu rzeki Yodo. Jest w większości niezamieszkana, a w jej południowej części znajduje się centrum logistyczne.
Budynki Wystawy Światowej będą otoczone drewnianym okręgiem projektu Sosuke Fujimoto. Konstrukcja będzie ma mieć 12 metrów wysokości i zajmować ponad 60 tys. metrów kwadratowych. Ponadto, pawilony będą pokryte substancją, która absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery. Innowacyjny projekt Shimizu Corporation i Uniwersytetu w Hokkaido ma pozwolić betonowym budynkom oczyszczać powietrze, tak, jak robią to lasy.
EXPO Osaka 2025 polski pawilon
.Teren EXPO Osaka 2025 roku obejmuje 155 hektarów gruntu podzielonego na trzy części – „Świat Wody”, „Świat Zieleni” oraz „Świat Pawilonów”. To właśnie tam stanie ponad 150 pawilonów uczestników, którzy będą pokazywać swój dorobek kulturowy gościom wydarzenia.
W Osace, podobnie jak w czasie poprzedniej edycji wydarzenia, w Dubaju w 2021 roku, będzie obowiązywać zasada „jeden kraj – jeden pawilon”. Oznacza to, że japońscy organizatorzy wzięli na siebie zbudowanie pawilonów także krajów rozwijających się, których nie stać na przygotowanie własnych projektów.
Polski pawilon znajdzie się w sekcji tematycznej „Ratowania Życia”. Jego główną myślą przewodnią ma być hasło: „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Marta Zielińska, która stoi na czele zespołu odpowiedzialnego za udział Polski w EXPO w Osace, wskazuje, że polski pawilon „opisuje zainteresowanie kulturą i sztuką, które koją ludzkie dusze”. Zgodnie z projektem Alicji Kubickiej i Borja Martineza, będzie miał kształt spirali, w której sercu znajdzie się sala koncertowa.
Podwodne metro i latające taksówki
.Goście wydarzenia będą mogli dostać się na wyspę Yumeshima nie tylko statkami, ale także podwodnym metrem i latającymi taksówkami. Organizatorzy planują wykorzystać pojazdy, które będą mieścić do pięciu pasażerów. Mają kursować pomiędzy trzema różnymi punktami na wyspie i centrum miasta Osaka.
EXPO Osaka 2025 rozpocznie się 13 kwietnia 2025 roku i będzie trwało przez sześć miesięcy. Organizatorzy spodziewają się ponad 28 milionów odwiedzających. Osaka po raz trzeci zaprasza gości do udziału w organizowanej przez siebie Wystawie Światowej. Poprzednio była jej gospodarzem w 1970 oraz w 1990 roku.
Agnieszka Pawnik