Zamek Królewski zachwyci wystawami czasowymi w 2024 roku

Na wystawie

Na wystawie „Rafael – piękno renesansu” pokażemy sześć prac mistrza z Urbino. W 2024 roku na pięciu wystawach czasowych na Zamku Królewskim zaprezentujemy m.in. nieznane rysunki Matejki – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski.

Zamek Królewski i nowe, wyjątkowe wystawy

.”W 2023 roku Zamek Królewski odwiedziło dwa miliony 23 tys. osób. Do zamku przychodzą osoby zainteresowane konkretną wystawą lub dziełem sztuki. Odwiedza nas coraz więcej osób, bo jest miejsce, gdzie kreują się wydarzenia artystyczne związane ze sztuką dawną i współczesną. W 2024 r. zorganizujemy pięć wystaw czasowych, w tym trzy – duże. Mamy nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny rekord frekwencji” – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, podsumowując ubiegły rok.

Program roku 2024 r. rozpocznie się na Zamku 5 marca od wystawy „Matejko nieznany. Dzieła z Lwowskiej Narodowej Galerii oraz kolekcji prywatnych”.

„To rzadka okazja, by zobaczyć Matejkę przez pryzmat jego znanych prac graficznych. Większość jego rysunków, mimo że są to prace szkicowe, to zamknięte dzieła sztuki, dorównujące swoją klasą jego obrazom sztalugowym” – wyjaśnił podczas konferencji zorganizowanej dla przedstawicieli mediów, przedstawiając plany na bieżący rok. Wystawa potrwa do 26 maja.22 marca rozpocznie się wystawa „Włoskie widoki Van Witella”. Na przełomie XVII i XVIII holenderski malarz Gaspar Van Wittel osiadł we Włoszech i tworzył liczne pejzaże. „Na wystawie znajdzie się 15 dzieł twórcy, w tym 13 obrazów oraz dwa rysunki” – wyjaśnił prof. Fałkowski.

„14 czerwca otworzymy wystawę „Władysław Hasior. Trwałość przeżycia”. „To +klamra+ spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku. 50 lat temu, w 1974 r. jego wystawa była pierwszą ekspozycją sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Trwały prace wykończeniowe, a tłumy ludzi oglądało wówczas prace Hasiora w surowych, nieotynkowanych jeszcze murach. Po pół wieku, w tym samym miejscu chcemy przypomnieć jego dorobek” – powiedział.

„Najważniejsza w tym roku wystawa „Rafael – piękno renesansu” rozpocznie się 7 października. Pokażemy sześć prac mistrza, kilka rysunków i ponad dwadzieścia dzieł jego uczniów i kręgu jego współpracowników. Będzie to wspaniałe ukoronowanie jubileuszu 50-lecia odbudowanego Zamku Królewskiego” – wskazał, przypominając, że będzie to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona twórcy i jego kręgowi. Dzieła zostaną zaprezentowane w układzie chronologicznym, od wczesnych lat do rzymskiego okresu działalności. Jedną z prac będzie zakupiony do zbiorów zamkowych w 2023 r. rysunek „Postać żołnierza w zbroi all’antica” wykonany przez Rafaela.

Zamek Królewski i ratowanie ważnych dzieł sztuki

.Dnia 5 grudnia rozpocznie się wystawa „Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie” – 36 dzieł sztuki włoskiej ze zasobów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko. „Duża część tych obiektów wymaga gruntownej pracy ekipy zamkowych konserwatorów. W kilku przypadkach działają oni wręcz w sposób ratunkowy. Zakładamy, że przed grudniem zakończymy wszystkie prace konserwatorskie” – podkreślił prof. Fałkowski. Wystawa potrwa do 9 marca 2025 r.

Bohdan Chanenko (1849-1917) był petersburskim prawnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuk. Wraz z żoną tworzyli przyszłą kolekcję, kupując dzieła mistrzów włoskich i niderlandzkich, m.in. Petera Breughla Młodszego. Nabyli ponad 100 obrazów i rzeźb. Po rewolucji bolszewickiej zbiory upaństwowiono. Wśród utraconych dzieł sztuki były m.in. gobelin „Pokłon Trzech Królów” i obraz Łukasza Cranacha Starszego „Adam i Ewa”. W niepodległej Ukrainie w Kijowie powstało Narodowe Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.

Sposoby na udany weekend w towarzystwie sztuki

.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Maciej Replewicz/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2024