
Jest piątek, 31. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Polska za przywróceniem ceł na zboże z Ukrainy
Resort rolnictwa przedstawił propozycje działań po tzw. okrągłym stole ws. ukraińskiego zboża. Zaproponował m.in. wystąpienie do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy oraz wzmocnienie kontroli na granicy (polsko-ukraińskiej) – do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.
„Myślę, że w najbliższych dniach rząd wystąpi do KE o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy” – powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk KOWALCZYK. Jak informują media już w styczniu wicepremier prosił ministra rozwoju Waldemara BUDĘ o wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia cła na kukurydzę z Ukrainy. Minister rolnictwa poinformował, że w ubiegłym roku do Polski z Ukrainy sprowadzono 2,6 mln ton zbóż. Jak wskazał minister Kowalczyk, dzięki tej nadwyżce Polska eksportowała ok. 1,5 mln ton więcej zbóż niż zwykle.
1. rocznica wyzwolenia Buczy
31 marca 2022 roku wojska ukraińskie wyzwoliły podkijowską Buczę. Po wyparciu Rosjan, którzy przez miesiąc okupowali miasto, odkryto masowe groby cywilów, dziesiątki ciał na ulicach – często ze śladami tortur. Bucza stała się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie. Rosjanie zabili ponad 400 mieszkańców Buczy. W mieście brakowało wody, prądu i żywności, wielu mieszkańców żyło w piwnicach. Jeszcze przed wycofaniem się Rosjan z miasta pojawiały się doniesienia o terroryzowaniu ludności cywilnej przez okupanta.
W zbiorowych grobach w Buczy pochowano 280 osób. Wszystkie miały ślady po kulach – powiedział 2 kwietnia 2022 r. mer miasta – Anatolij Fedoruk. Tylko na jednej ulicy leżały zwłoki co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu – relacjonował tego samego dnia reporter AFP. Także tego dnia w mediach zaczęły pojawiać się filmy i zdjęcia pokazujące skalę rosyjskich zbrodni. Rozmieszczenie ciał – po jednym przy każdym budynku – sugeruje systematyczne egzekucje.
Węgry uznane za kraj nieprzyjazny dla Rosji
Rosja umieściła Węgry na liście „krajów nieprzyjaznych”. Powodem jest przestrzeganie przez Budapeszt sankcji, które nałożyła Unia Europejska na Moskwę w związku z trwającą od ponad roku wojną na Ukrainie. Dodatkowo Kreml zagroził Węgrom, że zastosuje działania odwetowe. Jak jednak wskazał ambasador Federacji Rosyjskiej na Węgrzech, Jewhen STANISŁAWOW, Moskwa wciąż liczy na konstruktywną współpracę z Węgrami i pozostawia otwarte drogi do dialogu.
W tym miejscu warto przypomnieć, że po dziesięciu miesiącach węgierski parlament opowiedział się za przystąpieniem Finlandii do NATO. A dziś także Turcja wyraziła swoje poparcie dla członkostwa tego kraju. Oznacza to, że kandydatura Finlandii została zatwierdzona przez wszystkie kraje Sojuszu. Wciąż na ostateczną decyzję Turcji i Węgier czeka Szwecja.

Kluczowy moment Europy
Podcasty 🎧#Miesięcznik
„Jak Polska powoli znikała z wyobraźni Europejczyków”– tekst Henryka GŁĘBOCKIEGO w 51. nr. „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
