Popołudniowe Espresso: Atak dżihadystów w Burkina Faso

Atak dżihadystów w Burkina Faso

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 24. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Konkurencyjność unijnego przemysłu

W czwartek przywódcy Unii Europejskiej poparli reorganizację jednolitego rynku UE. Wprowadzone zostaną uproszczone regulacje i inne kroki, które zapewnią, że UE będzie w stanie konkurować o rynek przemysłowy w zakresie zielonych i cyfrowych technologii ze  Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Chodzi m.in. o uproszczenie regulacji i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, np. przez przyspieszenie procedur przyznawania pozwoleń na projekty ekologiczne lub cyfrowe. Konkurencyjność Europy w stosunku do dwóch największych gospodarek świata stała się głównym problemem ostatnich 30 lat, czyli po utworzeniu rynku wewnętrznego UE. Wewnętrzny rynek unijny jest w dużej mierze bezproblemowy dla sektoru towarów, ale nie jest przyjazny dla sektora usług.

W Brukseli trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Jednym z tematów – na prośbę Kijowa – jest kwestia uprowadzonych podczas wojny ukraińskich dzieci. „Teraz potrzebna jest m.in. dokumentacja fotograficzna, która nawet w dalszej przyszłości, zwłaszcza przy obecnych technologiach cyfrowych, pozwalałaby na identyfikację uprowadzonych” – tłumaczyli podczas rozmów unijni przywódcy. Kolejnym tematem drugiego dnia szczytu było także bezpieczeństwo żywnościowe oraz relacje pomiędzy Chinami, a Rosją.

Atak dżihadystów w Burkina Faso

W czwartek w Burkina Faso – w pobliżu miasta Kaya w północno-środkowej części kraju – miał miejsce atak dżihadystów. Jest to region opanowany przez dżihadystów z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. W czwartkowym ataku zginęło co najmniej 15 żołnierzy, o czym poinformował Reuters, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa. Zaatakowani żołnierze mieli pilnować wodociągów, często niszczonych przez zbrojne grupy, które zablokowały dojazd do wielu regionów Burkina Faso na północy oraz wschodzie kraju i oblegają tam miasta. Dżihadyści zaminowali drogi, zniszczyli instalacje wodne i utrudniają dostawy żywności dla ludności cywilnej w miastach.

Burkina Faso to jeden z wielu krajów Afryki Zachodniej, w których siły rządowe walczą ze zbrojnymi grupami islamistów. Początkowo zorganizowały się one w sąsiednim Mali, jednak w ciągu ostatniej dekady rozprzestrzeniły się w całym regionie.

Milion demonstrantów w całej Francji

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji, podczas ostatnich protestów – przeciwko reformie podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat – w całym kraju na ulice wyszło 1,08 mln ludzi; związki zawodowe podają liczbę 3,5 mln protestujących. Według danych policji, w samym Paryżu w czwartek protestowało 119 tys. osób, co było największą liczbą od początku demonstracji w styczniu. Sondaże, które cytuje agencja AP, pokazują, że większość Francuzów sprzeciwia się projektowi prezydenta Emmanuela MACRONA. Jak wskazuje prezydent, reforma jest konieczna, żeby system mógł funkcjonować.

Podczas ostatnich protestów doszło do starć demonstrantów z policją. Demonstranci podpalili kiosk, a policja, obrzucana ich koktajlami Mołotowa, przedmiotami i petardami; wielokrotnie przystępowała do kontrataków i używała gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrujących.

Jan ŚLIWA
 Miłosierni Samarytanie w czasach Zagłady

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Michał KUCZMIEROWSKI: Jak Polska poradziła sobie z kryzysem pandemicznym?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2023