Popołudniowe Espresso: "Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa"

"Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa"

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 22 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Strajk kontrolerów lotów. Eurocontrol ostrzega przed ograniczeniem ruchu powietrznego nad Polską

Polscy kontrolerzy lotów od kilkunastu dni protestują m.in. przeciwko niskim płacom. Związkowcy nie zgadzają się na rozwiązania proponowane przez kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej ostrzegła przed ograniczeniem ruchu powietrznego nad Polską, jeśli PAŻP nie porozumie się ze związkowcami. W piątek około godz. 11 rozpoczęła się kolejna runda rozmów kierownictwa PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Związkowcy wskazali, że są w pełni gotowi „do konstruktywnej i merytorycznej współpracy”. Swoje roszczenia opisali w 24 punktach, które wskazują m.in. na chęć wyższego wynagrodzenia, wycofania przepisów, które pozwalały na niesłuszne zwolnienia kontrolerów i przywrócenia etosu pracy.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr SAMSON poinformował, że Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) może zdecydować się na masowe odwoływanie lotów do i z Polski, jeśli do piątku PAŻP i związkowcy nie osiągną porozumienia. Utrudnienia w lotach miałyby obowiązywać od 1 maja. Jak przekazał Eurocontrol, zawieszenie lotów byłoby spowodowane tym, że Polska nie będzie dysponować wystarczającą liczbą kontrolerów, aby zapewnić podstawowe standardy bezpieczeństwa lotów. 

Estonia i Łotwa uznały rosyjskie zbrodnie na Ukrainie za ludobójstwo

W czwartek zarówno parlament Estonii, jak i parlament Łotwy jednogłośnie uznał działania wojsk Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej na Ukrainie za ludobójstwo. – Na czasowo okupowanych terytoriach (Ukrainy), w szczególności w Buczy, Borodziance, Hostomlu, Irpieniu, Mariupolu oraz w wielu innych ukraińskich miejscowościach, Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa, między innymi morderstw, wymuszonych zaginięć, deportacji, uwięzień, tortur, gwałtów i profanacji zwłok – przekazali w rezolucji estońscy parlamentarzyści. Stwierdzili też, że w czasie wojny rosyjscy przywódcy polityczni, wojskowi oraz osoby zajmujące się propagandą podżegali Rosjan do zbrodni. W treści rezolucji Estończycy wezwali do zbadania zbrodni oraz powołania sądu międzynarodowego w celu ukarania winnych. Wezwali także do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji i zwiększenia pomocy dla Ukrainy.

Rezolucję uznającą rosyjskie działania za ludobójstwo przyjęli także w czwartek łotewscy parlamentarzyści. W dokumencie powołali się na dowody masowych zbrodni na cywilach. Jak opisano, chodzi o morderstwa, tortury, przemoc seksualną i gwałty w ukraińskich miastach. – Łotwa jako członek ONZ, Rady Europy, UE i NATO, które bronią demokratycznych wartości, nie może zaakceptować działań Federacji Rosyjskiej, zmierzających do zagłady ludności ukraińskiej – podkreślono.

Władze Szanghaju ponownie zaostrzają restrykcje związane z koronawirusem

W Szanghaju – w którym od 3 tygodni obowiązuje ścisły lockdown – w piątek zaostrzono restrykcje dotyczące przemieszczania się mieszkańców niektórych dzielnic. 25 mln osób zostało powiadomionych o przedłużeniu izolacji do czasu wyeliminowania zakażeń koronawirusem z regionu. Od piątku mieszkańcy niektórych dzielnic Szanghaju nie będą mogli opuścić mieszkań, nawet jeśli spełnią dotychczasowe wymagania. Jak zaznaczył rząd zaostrzenie obostrzeń ma na celu zupełne wyeliminowanie koronawirusa z miasta, do poziomu „zero-Covid”. Według władz Szanghaju obecna krzywa odnotowywanych zakażeń wskazuje na „pozytywny trend” w walce z pandemią. Wskazują jednak, że jeśli ludzie nie będą przestrzegać surowych zasad, nie uda się ograniczyć transmisji wirusa.

Od ubiegłego miesiąca Szanghaj odnotowuje rekordy w raportowanych przypadkach zakażenia COVID-19. Dane tygodniowe wskazują, że obecnie na całym świecie stwierdza się na 700-750 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W Polsce odnotowuje się dziennie mniej niż 1000 nowych zakażeń (dane 7-dniowe).

Nr 40 “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju – i w internetowym Sklepie Idei

Nr 40 “Wszystko co Najważniejsze” otwieramy bardzo ważnym tekstem, który napisał dla nas Allen PAUL. Autor znany był dotąd jako wybitny amerykański historyk, który pisał o zbrodni Rosjan w Katyniu. W swoim najnowszym tekście porównuje to, co wydarzyło się osiemdziesiąt dwa lata temu w Katyniu z tym, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

[czytaj więcej]

RozmowyNajważniejsze.
Krzysztof ZANUSSI: Francja w kryzysie?

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 kwietnia 2022