Popołudniowe Espresso: Financial Times – Światowe PKB rośnie między innymi dzięki USA i Polsce

Financial Times – Światowe PKB rośnie między innymi dzięki USA i Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 21. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Financial Times twierdzi, że światowe PKB rośnie między innymi dzięki USA i Polsce

Jak informuje w „Financial Times” Ruchir SHARMA, szef Rockefeller International w 2022 i  2023 roku udział Chin w światowym PKB się zmniejszał. W tym roku udział Państwa Środka zmniejszy się zaś do 17 proc. Dwuletni spadek o 1,4 proc. jest największy od lat 60. ubiegłego wieku.

Chiny nie przyczyniają się już do wzrostu światowej gospodarki, a za jej rozwój odpowiadają USA i kraje wschodzące, w tym zwłaszcza Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i Polska. – Aby spojrzeć na to z perspektywy, oczekuje się, że światowa gospodarka wzrośnie o 8 bilionów dolarów w 2022 i 2023 roku do 105 bilionów dolarów. Chiny nie będą odpowiadać za żadną część tego wzrostu, USA będą odpowiadać za 45 proc., a inne kraje wschodzące za 50 proc. Połowa wzrostu krajów wschodzących będzie pochodzić z zaledwie pięciu z nich: Indii, Indonezji, Meksyku, Brazylii i Polski. Jest to uderzająca oznaka możliwego przesunięcia władzy w przyszłości – wskazuje SHARMA.

Finlandia rozważa zamknięcie granicy z Rosją

18 listopada rząd Finlandii podjął decyzję o zamknięciu czterech głównych przejść na swojej wschodniej granicy, w Karelii. Stało się to po tym, gdy fińska straż graniczna poinformowała, że na granicę przybyło około 300 osób ubiegających się o azyl, głównie obywateli Iraku, Jemenu, Somalii i Syrii.

Straż graniczna Finlandii odnotowała 89 nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów w okresie od 7 do 14 listopada, co stanowiło wzrost w porównaniu z 91 takimi przypadkami odnotowanymi od połowy lipca do 12 listopada 2023 roku. Dodatkowo premier Finlandii Petteri ORPO oświadczył 14 listopada, że rosyjska straż graniczna eskortuje lub transportuje migrantów do granicy z Finlandią, a 16 listopada rząd fiński stwierdził, że istnieją przesłanki wskazujące na to, że „zagraniczne władze lub inne podmioty” odegrały istotną rolę w pomaganiu ludziom w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczek z KPO 

Jak poinformowała Komisja Europejska we wtorek 21 listopada, Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczek w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To część funduszy na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 marca 2023 roku dotacji z programu REPowerEU. O decyzji Komisji Europejskiej poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. – Komisja Europejska wydała dziś pozytywną opinię nt. zmienionego KPO – czytamy w komunikacie resortu.

Prof. Marek A. CICHOCKI
Zawarcie porozumienia między Zachodem, Ukrainą a Rosją jest coraz bliżej

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: ŚDM 2027 odbędą się w Seulu
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 listopada 2023