
Dziś środa, 18 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Finlandia oraz Szwecja złożyły oficjalne wnioski o przyjęcie do NATO
Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Ambasadorowie tych krajów przy Sojuszu Północnoatlantyckim spotkali się z sekretarzem generalnym NATO Jensem STOLTENBERGIEM. W środę zaplanowano spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów wszystkich krajów członkowskich, którzy mają dać zielone światło dla procesu akcesyjnego. Przewiduje się, że potrwa on tylko kilka tygodni. Po jego zakończeniu protokoły akcesyjne muszą być podpisane przez wszystkich sojuszników a później rozpocznie się procedura ratyfikacyjna dokumentów w państwach członkowskich. Na każdym z etapów przewidziano przyspieszone procedury i jest oczekiwanie że zostaną one sfinalizowane do końca roku.
To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa – tak sekretarz generalny NATO skomentował wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens STOLTENBERG odebrał dokumenty z rąk ambasadorów obu krajów przy NATO. „Decyzje, które podjęliście są historycznym krokiem. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami. Wasze członkostwo w Sojusz zwiększy nasze wspólne bezpieczeństwo. Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do tego, że rozszerzenie NATO jest ważne. I wszyscy jesteśmy zgodni, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać” – powiedział szef Sojuszu.
Trójpakiet regulacyjny dotyczący Ukrainy, energii i obrony
Komisja Europejska przedstawi w środę trójpakiet regulacyjny dotyczący planu odbudowy Ukrainy, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii i kwestii obronnych. Wszystkie projekty są odpowiedzą na napaść Rosji na Ukrainę – informuje Polskie Radio. Część dotycząca powojennej odbudowy Ukrainy przewiduje wprawdzie bezzwrotne dotacje z państw członkowskich, ale przede wszystkim mówi o tanich pożyczkach. Komisja Europejska ma zaproponować unijnym krajom coś na kształt obecnego Funduszy Odbudowy zasilanego pieniędzmi zapożyczonymi na rynkach finansowych pod wspólne gwarancje całej Unii. W dokumencie jest także mowa o europejskiej perspektywie dla Ukrainy. Drugi dokument dotyczy wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i przewiduje odejście od paliw kopalnych z Rosji.
Komisja proponuje plan sfinansowania nowej infrastruktury i alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych w wysokości prawie 200 miliardów euro. Część pieniędzy miałaby pochodzić ze sprzedaży dodatkowych, niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2. A jeśli chodzi o część obronną, to dotyczy ona wsparcia inwestycji, by przyspieszyć dozbrajanie Europy. Komisja ma zaproponować unijnym krajom przeanalizowanie luk inwestycyjnych i planowanie jak uzupełnić braki wspólnymi zamówieniami, ale tylko częściowymi. Premier Ukrainy Denys SZMYHAL powiedział, że finansowe wsparcie Ukrainy przez międzynarodowych partnerów od chwili rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego wyniosło już ponad pięć miliardów dolarów.
75 festiwal w Cannes
We wtorek, we Francji rozpoczyna się 75. międzynarodowy festiwal w Cannes – największa impreza filmowa na świecie. O Złotą Palmę Cannes przyznawaną najlepszemu filmowi powalczy 21 produkcji, w tym jedna z Polski. W programie festiwalu znalazły się w sumie trzy polskie filmy. Festiwal rozpoczyna się tradycyjnym przejściem gwiazd po czerwonym dywanie przed pałacem festiwalowym w Cannes. Podczas gali otwarcia honorową palmę otrzyma amerykański aktor Forest Withaker. Następnie odbędzie się pokaz filmu „Cięcie” francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa. W środę rozpoczną się pokazy filmów startujących w konkursie głównym. Jednym z kandydatów do Złotej Palmy jest polski film „EO” Jerzego Skolimowskiego, opowiadający o losach cyrkowego osiołka.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI podczas otwarcia festiwalu filmowego w Cannes wezwał świat filmu do tego, aby nie milczał i reagował na rosyjską agresję na Ukrainie. Uczestnicy festiwalu przyjęli wystąpienie ZEŁENSKIEGO owacją na stojąco. Prezydent Ukrainy w swoim wystąpieniu odniósł się do filmu „Dyktator” Charliego CHAPLINA mówiący od Adolfie Hitlerze. „Potrzebujemy dziś nowego Chaplina, który udowodni, że kino nie jest nieme” – powiedział ukraiński przywódca. Przytoczył też cytat z filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, dotyczący zabijania cywilów podczas wojny.

Przez całe dziesięciolecia Finlandia była krajem bezbronnym, a Szwecja mogła się chronić za jej plecami. I zawsze gdzieś w tle był ten nieobliczalny olbrzym: Rosja [czytaj więcej]
🎧 #RozmowyNajważniejsze: Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukrainy

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!