Popołudniowe Espresso: KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże

KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 19. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże

15 września wygasł unijny zakaz importu zboża z Ukrainy do 5 krajów unijnych: Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. Komisja Europejska nie przedłużyła zakazu.

W związku z tym w sobotę (16 września) premier Mateusz MORAWIECKI zapowiedział, że Polska samodzielnie przedłuży zakaz wwozu zboża z Ukrainy, mimo stanowiska unijnych władz. Tego samego zdania jest rząd Węgier i Słowacji. Zdaniem rządu wpuszczenie na rynek produktów rolnych z Ukrainy pogorszy sytuację polskich rolników.

Jak zapowiedział ukraiński wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i gospodarstwa wiejskiego, Taras KACZKA, w odpowiedzi na odmowę zniesienia zakazu na ukraińskie produkty rolne Kijów zamierza pozwać Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu.

Zachód debatuje nad pomocą dla Ukrainy. 15. spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech

W bazie lotniczej USA w nadreńskim Ramstein (Niemcy) we wtorek rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy. Głównym tematem spotkania jest zwiększenie wsparcia wojskowego dla walczącej z Rosją Ukrainy. Podczas dzisiejszego posiedzenia, sekretarz obrony USA, Lloyd AUSTIN, poinformował, że niedługo na Ukrainie pojawią się czołgi M1 Abrams.

Jak ocenił szef Pentagonu, grupa kontaktowa ds. Ukrainy pokazuje jedność 50 państw, które deklarują wsparcie dla Ukrainy, podczas gdy Rosja została sama, ze wsparciem jedynie Iranu czy Korei Północnej. Podczas 15. spotkania grupy kontaktowej zabraknie szefa niemieckiego resortu obrony Borisa PISTORIUSA, który zarażony jest koronawirusem. Wcześniej jednak zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który obejmuje kolejne dostawy broni o wartości 400 mln euro. W pakiecie tym nie ma pocisków manewrujących Taurus, o które zabiega Ukraina.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu ogłosiło „operację antyterrorystyczną” w Górskim Karabachu

Jak poinformowały służby bezpieczeństwa Azerbejdżanu, czterech policjantów i dwóch cywilów zginęło w wyniku wybuchów dwóch min w regionie Górskiego Karabachu. Azerbejdżan o atak oskarżył „grupy dywersyjne ormiańskich separatystów”. Tym samym Azerskie władze ogłosiły „operację antyterrorystyczną”. Działania antyterrorystyczne mają na celu „zapewnienie przestrzegania postanowień Porozumienia trójstronnego”.

Chwilę później Armenia odniosła się do opublikowanego oświadczenia informując, że oskarżenie „wydane przez Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu […] jest całkowicie fałszywe i nieprawdziwe. Jak informowaliśmy wcześniej, strona azerbejdżańska sama naruszyła zawieszenie broni w wyżej wymienionym kierunku, używając broni strzeleckiej i moździerzowej”. Dodatkowo ministerstwo obrony Armenii przekazuje, że „od godziny 14:00 sytuacja na granicach Armenii jest względnie stabilna”. Równocześnie mieszkańcy Khankendi (stolicy Górskiego Karabachu) informują o głośnych i powtarzających się ostrzałach w mieście, o czym informuje agencja Reuters. Dodajmy, że w 2022 roku, dokładnie 12 września Azerbejdżan rozpoczął zmasowany atak zbrojny na Armenię.

Andrzej KOŁODZIEJ
Spółki joint venture. Jak po 1989 r. Rosja próbowała utrzymać kontrolę nad Polską

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 września 2023