
Dziś poniedziałek, 28 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Od poniedziałku nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek
Decyzją Ministerstwa zdrowia od poniedziałku w Polsce przestał obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa (noszenia maseczek) w zamkniętych przestrzeniach. Nakaz obowiązywał od 16 kwietnia 2020 r. – łącznie 24 miesiące i 12 dni. Od poniedziałku noszenie maseczek nie będzie konieczne już m.in. w obiektach handlowych czy komunikacji miejskiej. Założenie maseczki będzie nadal konieczne w placówkach leczniczych i medycznych. O decyzji poinformował w czwartek minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI, który równocześnie zarekomendował noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk. Kolejną wprowadzoną zmianą w obostrzeniach jest zniesienie izolacji domowej, kwarantanny granicznej i kwarantanny domowej dla współdomowników. Od tej pory izolacjami nie będzie zarządzać sanepid. Sanepid będzie nakładać obowiązek izolacji jeśli pojawią się ogniska choroby.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 2368 nowych przypadkach zakażeń. Średnia nowych zakażeń z ostatnich 7 dni wynosi 7184 osoby. Ostatniej doby zmarła jedna osoba.
Andrzej DUDA spotka się z papieżem FRANCISZKIEM
Prezydent Andrzej DUDA w najbliższy piątek uda się do Watykanu, gdzie spotka się z papieżem FRANCISZKIEM. Prezydent przedstawi polski punkt widzenia na sprawy ukraińskie. – Mam nadzieję, że papież przyjmie to stanowisko – powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Z papieżem spotkał się dzisiaj, w poniedziałek 28. marca, na prywatnej audiencji także przewodniczący KEP abp Stanisław GĄDECKI. Dziś również miało miejsce spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy w Belwederze z Jego Świątobliwością Bartłomiejem I, Arcybiskupem Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarchą Ekumenicznym. – Patrzymy ze wzruszeniem, że dzisiaj Jego Świątobliwość, jak strudzony pielgrzym, przybywa ze swoim błogosławieństwem do tych 2,3 mln uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju – po to by ich pocieszyć, pobłogosławić, po to by się modlić wraz z nimi i z nami za ich ojczyznę – mówił Andrzej DUDA na początku spotkania. Prezydent wyraził wdzięczność Jego Świątobliwości za bardzo konsekwentne i spokojne wskazanie, kto jest ofiarą tego konfliktu zbrojnego.
Dyplomaci na szczycie izraelsko-arabskim wzywają do rozmów izraelsko-palestyńskich i podkreślają swoją jedność wobec Iranu
Dyplomaci Stanów Zjednoczonych i czterech krajów arabskich zebrali się w Izraelu w poniedziałek, by podkreślić jedność przeciwko Iranowi. Wykorzystali też szczyt, by wywrzeć nacisk na swojego gospodarza, by wznowil opóźniony proces pokojowy z Palestyńczykami. Kończąc dwudniowe dyskusje Izrael poinformował, że spotkanie dyplomatów zostanie powtórzone i rozszerzone, ponieważ wspiera więzi handlowe i bezpieczeństwa z podobnie myślącymi sunnickimi państwami arabskimi. – Ta nowa architektura – wspólne zdolności, które budujemy – onieśmiela i odstrasza naszych wspólnych wrogów, przede wszystkim Iranu – powiedział minister spraw zagranicznych Yair LAPID podczas konferencji prasowej wraz ze swoimi odpowiednikami z USA, Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Maroka i Egiptu.
Izrael i niektóre kraje arabskie martwią się, że potencjalne porozumienie nuklearne z Iranem pozostawi perskiemu państwu środki na zbudowanie bomby i wzmocnienie partyzantów wspieranych przez Teheran. Stany Zjednoczone i inne światowe mocarstwa uważają przywrócenie irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r. za najlepszą opcję dla wsparcia pokoju na Bliskim Wschodzie. Ale amerykański sekretarz stanu Antony BLINKEN zaoferował regionalnym sojusznikom Waszyngtonu gwarancje na wypadek, gdyby dyplomacja zawiodła. BLINKEN dodał: „Musimy jasno powiedzieć, że te regionalne porozumienia pokojowe nie zastępują postępu między Palestyńczykami a Izraelczykami”. Podobnie jak obecne kraje arabskie, Stany Zjednoczone chcą rozwiązania dwupaństwowego, dzięki któremu Palestyńczycy uzyskaliby podmiotowość u boku Izraela. Rozmowy na ten temat utknęły w 2014 roku. Izrael zasiedlił większość okupowanego Zachodniego Brzegu.

Akceptacja dla zbrodni Putina oznacza przyzwolenie na kolejne
Ponowne podanie ręki Putinowi podczas spotkania głów państw byłoby nie tylko błędem moralnym, ale i błędem strategicznym. Wiemy aż za dobrze, że Putin nie poprzestanie na dotychczasowych zbrodniach.
#RozmowyNajważniejsze
🎧 prof. Zbigniew LEWICKI:
Świat potrzebuje prezydenta, który spełni rolę przywódcy

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!