Popołudniowe Espresso: Papież Franciszek w Kazachstanie

Papież Franciszek w Kazachstanie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 13. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Podwyżka płacy minimalnej

– Płaca minimalna w przyszłym roku będzie podniesiona dwa razy; od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł, a od 1 lipca 3 600 zł – poinformował we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki. – Przywracamy godność pracy – mówił dalej premier na konferencji prasowej. Premier wskazał, że kwota minimalnej stawki godzinowej wyniesie 22,80 zł od 1 stycznia 2023, oraz 23,50 zł od 1 lipca 2023 r. – Nasza płaca netto po tych podwyżkach płacy minimalnej będzie o blisko 1000 zł wyższa, niż kwota brutto z czasów Platformy Obywatelskiej – wyliczył szef rządu. 

– Musimy szczególnym wsparciem otoczyć osoby, które otrzymują minimalne wynagrodzenie. Dlatego ponad trzy miliony osób zostaną otoczone podwyżką związaną z minimalnym wynagrodzeniem – powiedziała we wtorek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Minister stwierdziła, że osoby, które otrzymują płacę minimalną, zostaną otoczone szczególnym wsparciem. – Mamy wsparcie w postaci tarczy antyinflacyjnej, w postaci dodatków osłonowych, wsparcie przy zakupie węgla i innych paliw, a także teraz podwyżka minimalnego wynagrodzenia, która daje gwarancję bezpieczeństwa, stabilności i podnosi godność – powiedziała.

Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Kazachstanie

Chwilę po godz. 13 polskiego czasu (17:18 czasu lokalnego) samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Nur-Sułtanie na północnym wschodzie Kazachstanu. Wizyta papieża w tym kraju potrwa 3 dni i przyciągnie katolików oraz przedstawicieli innych religii z całego regionu Azji Środkowej. Z powodu problemów z chodzeniem papież porusza się na wózku. 

Zaraz po wylądowaniu ojciec święty spotkał się z prezydentem kraju Kasymem Żomartowem- Tokajewem, nuncjuszem apostolskim w Kazachstanie, biskupami i administracją publiczną tego kraju. Na środę zaplanowane jest otwarcie Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych – corocznego spotkania duchowych przywódców tego i sąsiednich krajów, zainspirowanego słowami Jana Pawła II wygłoszonymi podczas jego wizyty w Kazachstanie. Kazachstan – zamieszkany głównie przez muzułmanów, spadkobierców funkcjonującego tu przez 600 lat imperium mongolskiego – jest przykładem pokojowego współistnienia obok siebie wielu różnych kultur. Chrześcijanami są tu potomkowie prawosławnych lub greko-katolickich Rosjan i Ukraińców oraz katolików – w tym Polaków przesiedlonych tu przez władze Rosji. Stąd w Kazachstanie pracuje bardzo duża grupa księży z Polski, regularnie przyjeżdżających tu do prowadzenia katolickich parafii w dawnych polskich osadach. Także w środę Franciszek odprawi na terenie targów Expo z 2017 r. Mszę św. dla wszystkich katolików regionu, podczas której wygłosi homilię. Planowany jest w niej udział również Rosjan i Białorusinów wyznania katolickiego. W związku z wizytą Franciszka w regionie spekulowano o możliwości zarówno spotkania w tym miejscu z rosyjskim patriarchą Moskwy Cyrylem, jak i o możliwej krótkiej wizycie w Kijowie. Doniesienia te były wielokrotnie dementowane, także przez samego papieża.

Walki na granicy Armenii i Azerbejdżanu

W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczęły się ponowne walki pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Jak podają media, zginęła nieznana liczba azerskich żołnierzy. Strony oskarżają się wzajemnie o prowokacje. Armenia oficjalnie zwróciła się do strony rosyjskiej o wsparcie wojskowe, w oczekiwaniu, że Moskwa dopełni zobowiązań traktatu tworzącego Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Zgodnie z umową Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym atak na Armenię oznacza atak na wszystkie państwa będące członkami organizacji – Białoruś, Rosję, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że uzgadniają z Armenią „wspólne kroki w celu ustabilizowania sytuacji”. Następnie MSZ Rosji stwierdziło, że strony zgodziły się zakończyć działania wojenne we wtorek od godz. 9 czasu moskiewskiego. Wojska Azerbejdżanu zaatakowały pozycje armeńskie w trzech miejscach przy użyciu artylerii, a także broni dużego kalibru. Resort obrony Azerbejdżanu przyznał, że przyczyną walk była zakrojona na szeroką skalę próba sabotażu ze strony Armenii – podaje niemiecka agencja DPA. W 2020 roku w wyniku walk o region Górskiego Karabachu zginęło ponad 6 tys. osób.

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN:
Jak pandemia zmieniła nasze doświadczenie czasu?

Zdolność do zmuszania ludzi do czekania przekształca podmiotowość czekania w zobowiązanie do oczekiwania na wszystko, co ma nadejść. Czekanie wyraża dominację ze strony innych [czytaj więcej]

🎧 #Podcast
Prof. Michał KLEIBER: Alert UNESCO dla Ukrainy

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 września 2022