
Jest piątek, 24. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Pierwsza rocznica wybuchu wojny na Ukrainie
24 lutego 2023 r. przypada 1. rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Ukraińcy obronili swoją niepodległość; jednak część terytorium kraju jest pod rosyjską okupacją. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób (według władz ukraińskich mogło zginąć nawet 41 tys. osób). Inwazja spowodowała też największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Od początku inwazji z Ukrainy uciekło ponad 8 mln ludzi.
Działania wojenne na pełną skalę Rosjanie rozpoczęli 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5.00 (godz. 4.00 w Polsce), kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Symbolem zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie jest Bucza, gdzie – po wycofaniu się wojsk rosyjskich – znaleziono masowe groby cywilów; śledztwo wskazało, że ofiary były torturowane. Z relacji świadków wynika, że rosyjscy żołnierze dopuszczali się gwałtów i z premedytacją mordowali cywilów. Z około 1000 ciał cywilów znalezionych w Buczy i jej najbliższej okolicy, ponad 650 zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z głodu, zimna i braku lekarstw.
W przeddzień pierwszej rocznicy wybuchu pełnosalowej wojny na Ukrainie, Stany Zjednoczone poinformowały, że przekażą Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa; informację przekazał doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Najnowszy pakiet pomocy Ukrainie, o wartości 2 miliardów dolarów, jest kolejnym pakietem amerykańskiego wsparcia dla walczącej Ukrainy.
Premier Mateusz MORAWIECKI z wizytą w Kijowie
Premier Mateusz MORAWIECKI w dniu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie złożył wizytę w Kijowie. Jak przekazał sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, premier weźmie udział w posiedzeniu Rady Najwyższej Ukrainy. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze, że premier Mateusz MORAWIECKI „udał się do Kijowa, żeby dać jasny i wymierny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy przed Rosją”. Premier spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę.
W rocznicę wybuchu wojny Wołodymyr ZEŁENSKI wskazał, że zwycięstwo Ukrainy nad Rosją jest „nieuniknione”, jeśli zachodni partnerzy Ukrainy dotrzymają swoich obietnic. Prezydent równocześnie ponowił prośbę o jak największą pomoc Zachodu. Wołodymyr ZEŁENSKI wskazał również, że Ukraina potrzebuje „planu pokojowego”, który ułatwiłby odbudowę kraju po zakończeniu wojny.
Zgromadzenia przywódców Europejskich nieustannie sprzeciwiają się rosyjskiej agresji. Wczoraj podczas odbywającego się w Wiedniu posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) delegacje wielu krajów, w tym Polski, opuściły salę. Opuszczenie obrad było protestem przeciwko obecności przedstawicieli Rosji. Osoby, które zostały na sali rozwinęły ukraińskie flagi.
20. edycja Opowiadamy Polskę Światu w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę
W pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70. mediach na całym świecie ukażą się teksty z 20. odsłony projektu „Opowiadamy Polskę Światu”. Mateusz MORAWIECKI, prof. Piotr GLIŃSKI, prof. Andrzej NOWAK, prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Jan ROKITA, Diane FRANCIS to autorzy tekstów tej edycji „Opowiadamy Polskę światu”, które ukazały się w jubileuszowym miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze”, a w najbliższym czasie zostaną opublikowane m.in. w globalnym (amerykańskim) wydaniu „Newsweeka”, hiszpańskim „El Mundo”, francuskim „L’Opinion”, włoskiej „La Reppubblice”, holenderskim „Het Financieele Dagblad”, czeskim „Echu”, ale także w bardziej egzotycznych krajach, jak Korea Południowa, Japonia, Singapur, Australia czy Nowa Zelandia. Duża kilkustronnicowa sekcja o Polsce, Ukrainie i walce z rosyjskim imperializmem przygotowywana jest także w kolejny weekend w „The Chicago Tribune”, w wydaniu o blisko milionowym nakładzie.
– 24 lutego to oczywisty temat dla mediów na całym świecie. Od kilku tygodni dostawaliśmy zapytania od redakcji z nami współpracującymi, z całego świata, czy możemy przygotować teksty o Ukrainie, Polsce i o tym, jak broni się nasz region Europy. Zaproponowaliśmy teksty świetnych autorów o dumnej Ukrainie, solidarnej Polsce, coraz bardziej świadomym wyzwań Zachodzie – mówi Michał Kłosowski, z-ca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” i szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Prof. Stanisław KOZIEJ: W jaki sposób słaba militarnie Ukraina odpiera ataki armii rosyjskiej?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
