Popołudniowe Espresso: Pierwszy rosyjski żołnierz sądzony za zbrodnie wojenne

Pierwszy rosyjski żołnierz sądzony za zbrodnie wojenne

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 19 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnię wojenną

Na Ukrainie trwa proces sądowy rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. Jest nim 21-letni Wadym SZYSZYMARIN, wzięty do niewoli wojskowy, który zdaniem śledczych, zabił cywila w obwodzie sumskim. Oskarżony Rosjanin przyznał się do winy.  21 letni sierżant SZYSZYMARIN miał zastrzelić mieszkańca wsi Czupachiwka. Cywil 28 lutego szedł wzdłuż drogi. W jego kierunku rosyjski wojskowy oddał serię strzałów z karabinu Kałasznikowa, jak sam mówił z rozkazu swojego dowódcy. Na rozprawie obecna była żona ofiary. Kolejne posiedzenie sądu odbędzie się w piątek. Rosjaninowi grozi dożywocie. Według ukraińskich mediów sierżant SZYSZYMARIN pochodzi z miasta Ust-Ilimsk na Syberii. Służył w jednostce pancernej, która brała udział w agresji na Ukrainę.

W Ukrainie Rosjanie bezskutecznie atakują w obwodach donieckim i ługańskim. Ostrzeliwują też pozycje ukraińskiej armii na południu kraju. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim czwartkowym raporcie nie informuje o sytuacji w Mariupolu. Ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali z terytorium federacji Rosyjskiej miejscowości położone przy granicy w obwodach czernihowskim i sumskim. W okolicach Charkowa Rosjanie za pomocą artylerii ostrzeliwali pozycje ukraińskiej armii. Co istotne – w dzisiejszym raporcie Sztab Generalny nie informuje o sytuacji wokół zakładów Azowstal w Mariupolu. Do tej pory ukraińska armia co dzień informowała o toczących się tam ostrzałach i walkach. Wcześniej z fabryki ewakuowano ponad 200 ukraińskich żołnierzy.

Nowy przepis UE dotyczący obowiązkowego magazynowania gazu

W czwartek, przedstawiciele unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie przepisów o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Najbliższej zimy magazyny w unijnych krajach będą musiały być zapełnione w co najmniej 80 procentach, ale jest apel, by było to 85 procent, w kolejnych latach ma to być minimum 90 procent. Ustalenia muszą jeszcze formalnie zaakceptować unijne państwa i europosłowie w głosowaniu na sesji plenarnej.

Podczas negocjacji sporną kwestią było to jakim gazem można wypełniać magazyny. Europosłowie uważali, że nie może być to rosyjski gaz i domagali się zapisów, że magazynów nie można wypełniać surowcem z kraju objętego sankcjami, w domyśle z Rosji. Kolejne kompromisowe propozycje były łagodzone. Ostatecznie jedynie w preambule, czyli bez mocy prawnej, jest podkreślenie znaczenia bezpieczeństwa energetycznego. Przedstawiciel Francji kierującej pracami Unii mówił, że tylko taki zapis może uzyskać poparcie krajów członkowskich.

Kryzys energetyczny w Indiach

Indie stoją w obliczu najgorszego od ponad sześciu lat kryzysu energetycznego, z powodu fali upałów. Ogromne połacie Azji Południowej zostały wypalone, powodując powszechne przerwy w dostawach prądu.  Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na klimatyzację spowodowany niekończącą się falą upałów w tym roku oraz ożywienie gospodarcze spowodowane usunięciem wszystkich ograniczeń działalności przemysłowej związanych z COVID sprawiły, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w Indiach osiągnęło w kwietniu rekordowy poziom.

Kryzys zmusił Indie do zmiany polityki mającej na celu ograniczenie importu węgla energetycznego do zera. Rząd wystąpił do przedsiębiorstw z prośbą, aby te kontynuowały import przez trzy lata. Indie powołały się również na ustawę o stanie wyjątkowym, aby uruchomić produkcję we wszystkich elektrowniach korzystających z importowanego węgla, z których wiele jest obecnie zamkniętych z powodu wysokich cen surowca na rynkach międzynarodowych. Rząd Indii planuje również ponowne otwarcie ponad 100 kopalń węgla, które wcześniej uznano za nierentowne.

Nr 41 “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukrainy

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 maja 2022