Popołudniowe Espresso: Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA

Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 17. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Duda w Przewodowie

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek miejscowość Przewodowo w województwie Lubelskim gdzie dwa dni temu doszło do tragedii w wyniku której śmierć poniosły dwie osoby. W wyniku zmasowanego ostrzału Ukrainy prowadzonego przez wojska rosyjskie pocisk spadł na terytorium Polski zabijając dwóch mężczyzn. „Prezydent w Przewodowie chce osobiście zobaczyć miejsce zdarzenia i spotkać się z ekspertami. Zależy nam na wyjaśnieniu przez polskie organy administracji wszystkich okoliczności we współpracy z naszymi sojusznikami i ukraińskimi Przyjaciółmi” – napisał na Twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Obecnie wciąż trwa śledztwo w którym biorą udział polscy i amerykańscy eksperci. Według obecnie najbardziej prawdopodobnego scenariusza w miejscowości doszło do wypadku a sam pocisk został wykorzystany przez ukraińskie siły w obronie przed atakiem Rosji.

Jak podkreślił szef BBN Jacek Siewiera, prezydent Andrzej Duda nie widzi przeszkód co do uczestnictwa obserwatorów ukraińskich w śledztwie, choć wymaga to zgodności z procedurami sojuszniczymi i z polskim wymiarem sprawiedliwości. Jacek Siewiera powiedział, że według dowodów i materiałów zebranych przez Polskę, NATO i USA, mamy do czynienia z rakietą systemu S-300 z obrony przeciwlotniczej wystrzelonej po stronie ukraińskiej.

Holenderski sąd: rakiety rosyjskiej produkcji zestrzeliły samolot MH17 nad Ukrainą

Holenderski sąd stwierdził w czwartek, że lot Malaysia Airlines MH17 został zestrzelony w 2014 roku przez rakietę rosyjskiej produkcji wystrzeloną z pola na wschodzie Ukrainy i że Rosja sprawowała wówczas ogólną kontrolę nad siłami separatystów. Sąd odczytuje swój wyrok w sprawie czterech mężczyzn mających powiązania z Rosją, oskarżonych o masowe morderstwo za ich rzekome role w zestrzeleniu lotu.  Lot pasażerski MH17 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą 17 lipca 2014 roku, zabijając wszystkich 298 pasażerów i załogę. W tym czasie na tym obszarze toczyły się walki między prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi, będące prekursorem tegorocznego konfliktu. Rosja najechała na Ukrainę w lutym i twierdzi, że zaanektowała region doniecki, gdzie kiedyś wrak samolotu i szczątki ofiar były rozrzucone po polach kukurydzy.

Odczytując streszczenie orzeczenia, sędzia Hendrik Steenhuis powiedział, że mężczyźni nie korzystali z immunitetu przed oskarżeniem, ponieważ nie byli członkami rosyjskich służb zbrojnych. „Nie ma uzasadnionych wątpliwości”, że MH17 został zestrzelony przez system rakietowy BUK – powiedział Steenhuis. Podejrzani to Rosjanie Igor Girkin, Siergiej Dubinskij i Oleg Pulatov, wszyscy byli oficerowie wywiadu, oraz Ukrainiec Leonid Kharchenko, lider ukraińskich separatystów. Są oni oskarżeni o zorganizowanie i transport systemu rakietowego BUK, ale nie o osobiste jego odpalenie. Wszystkim grożą wyroki dożywotniego więzienia. Przedstawiciele ofiar mówią, że wyrok będzie ważnym kamieniem milowym, choć podejrzani pozostają zbiegami. Uważa się, że wszyscy przebywają w Rosji, która nie dokona ich ekstradycji. Moskwa zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu lub odpowiedzialności za zestrzelenie MH17, a w 2014 roku zaprzeczyła również jakiejkolwiek obecności na Ukrainie. Spośród podejrzanych tylko Pulatov nie przyznał się do winy za pośrednictwem prawników, których wynajął do reprezentowania go. Pozostali byli sądzeni zaocznie i żaden z nich nie uczestniczył w procesie. Ofiary MH17, który był w drodze z Amsterdamu do Kuala Lumpur, pochodziły z 10 różnych krajów. Ponad połowę stanowili Holendrzy. Śledztwo prowadziła Holandia, przy udziale Ukrainy, Malezji, Australii i Belgii.

Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA

Po ponad tygodniu liczenia głosów, Edison Research prognozował, że Republikanie zdobyli 218 miejsc potrzebnych do przejęcia kontroli nad Izbą. Zwycięstwo republikanów w 27. okręgu kongresowym w Kalifornii sprawiło, że partia przekroczyła granicę. Obecny lider partii w Izbie, Kevin McCarthy powiedział, że „Amerykanie są gotowi na nowy kierunek, a republikanie są gotowi go dostarczyć”. Przegrana odbiera Bidenowi część władzy w Waszyngtonie, ale w środę pogratulował McCarthy’emu i powiedział, że będzie pracował ponad podziałami, aby dostarczyć wyniki. „Amerykanie chcą, abyśmy załatwiali dla nich sprawy” – napisał Biden w oświadczeniu. Marszałek Izby Nancy Pelosi powiedziała w oświadczeniu, że Demokraci „będą nadal odgrywać wiodącą rolę we wspieraniu agendy prezydenta Bidena – z silnym naciskiem na niewielką większość republikańską”.

Demokraci zostali wzmocnieni przez odrzucenie przez wyborców szeregu skrajnie prawicowych kandydatów republikańskich, w większości sprzymierzeńców Trumpa, w tym Mehmeta Oza i Douga Mastriano odpowiednio w wyścigach o senat i gubernatora Pensylwanii oraz Blake’a Mastersa w konkursie na senat Arizony. Mimo że oczekiwana „czerwona fala” republikanów z Izby nigdy nie dotarła do brzegu, konserwatyści trzymają się swojej agendy. W odwecie za dwa starania Demokratów o impeachment wobec Trumpa, szykują się do śledztwa w sprawie urzędników administracji Bidena i syna prezydenta Huntera, którzy w przeszłości prowadzili interesy z Chinami i innymi krajami – a nawet samego Bidena. Na froncie międzynarodowym Republikanie mogą dążyć do ograniczenia amerykańskiej pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy, która walczy z siłami rosyjskimi.

Prof. Józef BREMER SJ
Wolna wola – kognitywistyczna puszka Pandory

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jurij FELSZTINSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/rozmowynajwazniejsze-jurij-felsztynski-trzecia-wojna-swiatowa-juz-trwa/Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 listopada 2022